Sosyal Medya

Yayımlanma Tarihi: Ekim 23rd, 2019 | Haber Editörü: Çağdaş Akagündüz

0

Kamp Yaparken Sıvı Kaybı

Eğer susadığınızı hissediyorsanız dehidrasyonun ilk aşaması çoktan başlamış demektir. Özellikle yaz kampı için çıkılan doğa kampları sırasında sıcak ve kuru hava, yükseklik, düşük nem gibi sebepler sıvı kaybı yaşamanız için harika bir karışımdır. Bir de buna tepenizde cayır cayır yanan Güneş’i eklerseniz olası sıvı kaybınız ciddi hayati riskleri ortaya çıkarır. Doğa yürüyüşlerinde sıvı kaybını önlemek için susamayı beklemeden sıvı almayı alışkanlık haline getirin. Serin yerlerde doğa yürüyüşü veya yaz kampı yapıyor olsanız da havanın sıcaklığına sakın aldanmayın. Dehidrasyon her tür iklimde yaşanabilir. Kuru, sıcak bölgelerde doğa yürüyüşü yapıyorsanız günlük en az 3-4 litre su içmelisiniz.

Doğa yürüyüşüne başlamadan bir kaç gün öncesi tükettiğiniz sıvı miktarını kontrol ederek yeterli miktarda sıvı aldığınızdan emin olun. Böylece yürüyüşe sıvı kaybı yaşayan bir vücutla başlamamış olursunuz. Bu yürürken tükettiğiniz sıvı kadar önemlidir.

Sıvı kaybının belirtileri:

– susamak
– baş ağrısı
– baş dönmesi
– terlemede artış
– bulantı
– kramplar
– aşırı yorgunluk
– koyu idrar veya idrarsızlık

Yaz kampı için yola çıktığınızda siz veya yanınızdaki birisi yukardaki belirtilerden herhangi birisine yakalanırsa yapmanız gerekenler:

Gölgelik bir yer bulun. Ağaç altı, çalılık, dik bir yamaç veya elinizdeki malzeme ile yapacağınız gölge bir alan olabilir. Çevrede bitki yok ise yürüyüş batonu ile tshirt, pareo veya benzeri bir malzeme ile gölgelik alan yapabilirsiniz. Sıvı kaybı yaşayan kişiye azar azar su içirin. İlk akla gelen bol bol su içmek olsa da sakın bunu yapmayın! Sıvı kaybına uğrayan kişi bir anda çok fazla su içtiği zaman kusabilir ve bu çok daha fazla sıvı kaybına sebep olur. Küçük yudumlarla aralık vererek su içtikten sonra azar azar su miktarını arttırabilirsiniz. Yine de bir seferde çok fazla su içmekten kaçının.


Haber Editörü Hakkında

Pamukkale Üniversitesi'nde borsa üzerine eğitim aldım. Anadolu Üniversitesi'nde işletme bölümünde okuyorum. 22 ocak 2010'da Kötü Sözlük'ü kurdum. 2012 sonlarına doğru Karamel Bilişim bünyesine katıldım ve Tamseo.com.tr'yi kurdum. Bir yandan Tamseo.com.tr ile Kurumsal İnternet Çözümleri üretirken bir yandan da Tamhaber.com.tr için yazarlık yapıyorum. Sosyal medya üzerinden takip edebildiğimiz, medyanın yazmamayı tercih ettiği haberleri derliyorum.Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı Dönün ↑
  • En Son

    Takipçiler

  • Sosyal Medya Üzerinde Tam Haber !