Dünya

Yayımlanma Tarihi: Temmuz 22nd, 2013 | Haber Editörü: Aysun Kızılay

0

Yeni Zelanda’da deprem!

Yeni Zelanda’da yerin 10 km derinliğinde 6,9 büyüklüğünde bir deprem meydana geldi. Asfaltı dahi çatlatan depremde ölen ve yaralanan olmadı. Ancak hasar çok büyük!

Yeni Zelanda depremi ülkenin başkenti olan Wellington’a sadece 57 km uzaklıkta meydana geldi. Yüzlerce km genişliğindeki bir bölgeyi etkileyen depremde ölen ve yaralanan olmadı. ABD Jeoloji Araştırmaları Kurumu USGS, depremin merkez üssünün Wellington’un 57 kilometre güneybatısında yer alan Cook Strait olduğunu açıkladı.

Deprem büyük hasara neden oldu!

Wellington kenti polis müfettişi Marty Parker habercilerin sorularını yanıtladı. İlk belirlemelere göre ölen ya da yaralanan olmadığını söyleyen Parker kentin birçok bölgesinde hasar oluştuğunu ve bazı bölgelerde elektrik kesintileri yaşandığını söyledi. Deprem sonrasında Tsunami korkusu halkı tedirgin etti. Ancak kısa zamanda Tsunami meydana gelmediği de anlaşıldı. Yeni Zelanda halkı rahat bir nefes aldı. Sarsıntılar Yeni Zelanda’nın başkentine yüzlerce kilometre uzaklıkta bulunan North Adası’nda da hissedildi.

Yeni Zelanda ateş çemberinde bulunuyor!

Pasifik bölgesinin deprem kuşağı olarak da bilinen ‘Ateş Çemberi’nde yer Yeni Zelanda’nın Christchurch kentinde 2011 yılında yaşanan depremde, 185 insan hayatını kaybetmiş ve kent merkezinde büyük hasar meydan gelmişti. Ülke zaman zaman meydana gelen küçük depremlerle de sarsılıyor.


Haber Editörü HakkındaBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı Dönün ↑
  • En Son

    Takipçiler

  • Sosyal Medya Üzerinde Tam Haber !