Siyaset

Yayımlanma Tarihi: Temmuz 30th, 2013 | Haber Editörü: Aysun Kızılay

0

Yeni taviz “Kürtçe propaganda”

Hükümetin bayramdan önce son şeklini vermeye çalıştığı demokratikleşme paketine gizlice bir madde daha dahil edildi. Bu madde seçimlerde Kürtçe propagandanın önünü açıyor.

Kamuoyunun yakından ilgilendiği demokratikleşme paketinin bu hafta Başbakan recep Tayyip Erdoğan’a sunulması bekleniyor. Çözüm sürecinin ikinci aşamasında hayata geçirilmesi için hazırlanan bu pakette son derece ilginç maddeler var. Hazırlık aşamasında olan pakette seçim barajının düşürülmesini içeren bir madde olduğu açıklanmıştı. Ancak sonradan pakette aslında çok farklı maddelerin yer aldığı ortaya çıktı.

Seçim sistemi değişiyor mu?

Demokratikleşme paketinde aslında seçim sisteminin değişmesini ve ana dilde seçim propagandasını öngören düzenlemelerin yer aldığı ortaya çıktı. Ancak kamuoyunu en çok ilgilendiren bu iki madde hakkında ne gibi düzenlemelerin planlandığı halktan gizleniyor. Özellikle seçim sisteminin ne yönde değişeceği adeta bir sır gibi saklanıyor.
Pakette söylendiği gibi seçim barajının düşürülmesinin ise olmadığı da ortaya çıkan gerçekler arasında yer alıyor. BDP bilindiği gibi seçim barajının altında kalıyordu. Barajı geçebilmeleri için hazine yardımı yapılacağı da yasalara bağlanmaya çalışılıyor. Aynı zamanda seçim sistemindeki bazı değişiklikler ile 5’er milletvekiline sahip olan daraltılmış bölgelerin de hayata geçirilmesi planlanıyor. Kürtçe propagandanın da önü açılıyor!

Sadece başörtülülere “kıyafet serbestisi”

Bu düzenlemelerin hayata geçmesi durumunda yerleşim birimlerine, sosyal güvenlik merkezlerine hastanelere, kısacası tüm kurum ve kuruluşlara Kürtçe isimler verilebilecek. Aynı zamanda kamu kurumlarına da kıyafet serbestisi gelecek. Amaç başörtülü kadınların devlet memuru olabilmesini sağlamak olacak. Ancak bir yandan hükümetin kadınların kırmızı ruj sürmesine ve diz altında dahi etek giyilmesine olan karşıtlığı sürüyor. Dolayısıyla serbesti sadece başörtülü bayanların kıyafetlerine tanınacak gibi görünüyor.

Başbakan Erdoğan düzenlemeye onay verdikten sonra Meclis’e sevk yapılacak ve Meclis’in yeniden açıldığında ilk gündem maddelerinden biri bu düzenleme olacak.


Haber Editörü HakkındaBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı Dönün ↑
  • En Son

    Takipçiler

  • Sosyal Medya Üzerinde Tam Haber !