Sosyal Medya

Yayımlanma Tarihi: Temmuz 21st, 2013 | Haber Editörü: Aysun Kızılay

0

Yazılımcılardan Apple’a büyük tepki!

Dünyanın en popüler firmalarından biri olan ABD’li Apple 30 saati geride bırakan bir teknik sorun yaşıyor. Bu sorunun ne olduğu açıklanmıyor ancak problem nedeniyle yazılımcıların eli kolu bağlanmış durumda.

Apple’ın 2008 yılında kullanıma sunduğu geliştirici portalına 300 saattir erişilemiyor. Yazılımların geliştirilmesi amacıyla yoğun olarak kullanılan portala erişilemiyor olması dünyanın dört bir yanında bulunan yazılımcıların çalışmalarını sekteye uğratmış durumda.

Yazılımcılar açıklama bekliyor

iOS ve OS X işletim sistemleri için özel olarak hazırlanan portalın ne zaman yeniden kullanılabileceği yani erişilebileceği henüz belli değil. Yazılımcılar ve yazılım geliştiriciler ise Apple’dan bir açıklama bekliyor. Apple sorunun ne olduğunu gizlemeyi tercih etti. Yapılan açıklamada teknik bir bakım olduğu belirtildi. Geliştirici portalına ise web sayfasında, “Kısa zamanda geri döneceğiz. Sayfa süresi uzatılan bir bakımdan geçiriliyor. Sabrınız için teşekkür ederiz” notu yer alıyor.

Yazılım çalışmaları durdu!

Bu teknik problem iOS ve OS X için yazılım geliştirici kitlerinin indirilememesi anlamına geliyor. Çok sayıda uygulamanın geliştirilmesinde birçok teknoloji lideri olan üçüncü partilere bağımlı olan Apple, uygulamaların haftanın yedi günü ve günün 24 saati test edilmesinin önüne geçmiş oluyor. Yazılımcılar bununla beraber geliştirici forumlarına da bağlanamıyor. Bu forumlar yazılımcıların hazırladığı kodların işe yarayıp yaramadığını denemesini sağlıyordu.

Sosyal medyada tepkiler büyüyor

Dünyanın pek çok yerinde olduğu gibi Türkiye’deki yazılımcılar da gece boyunca portalın açılmasını bekledi. Ancak 30 saatten bu yana açılmayan portal, sosyal medyada en çok tartışılan konulardan biri haline geldi. Twitter ve Facebook üzerinden şikayetlerini bildiren yazılımcılar Apple’dan açıklama beklediklerini vurguluyor.


Haber Editörü HakkındaBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı Dönün ↑
  • En Son

    Takipçiler

  • Sosyal Medya Üzerinde Tam Haber !