Gündem

Yayımlanma Tarihi: Haziran 24th, 2013 | Haber Editörü: Aysun Kızılay

0

Yaralı eylemciye yardım eden doktora torba tasarı şoku!

Başbakan Erdoğan “bedelini ödeyecekler” dedi, o bedel belli oldu. Gezi Parkı eyleminde yaralanan eylemcileri ücretsiz tedavi eden doktorlara ceza kapıda! Apar topar hazırlanarak TBMM’ye sunulan torba tasarıya göre, söz konusu hekimler “ruhsatsız” çalıştı. Para ya da hapis cezası uygulanmalı.

Tasarı ile ilgili tepkilerini dile getiren Türk tabipler Birliği Genel Sekreteri Beyazıt İlhan, Meclise sunulan torba tasarının hekimlere düşmanca bir tutum içerisinde hazırlandığını ileri sürdü. “Ruhsatsız sağlık hizmeti sunma” adı altında yeni bir suç yaratıldığını dile getiren İlhan, bu suçun cezasının da hapis ya da para cezası olduğunu söyledi.

“Ruhsat yoksa muayenehane kapatılır, para cezası verilmez!”

Mevcut yasalara da değinen İlhan ruhsatsız görev yapan kişilerin yasalar kapsamında muayenehanesinin Sağlık Bakanlığı tarafından kapatıldığını belirterek, 100 bin TL’lik para cezasının hekime karşı düşmanca bir tutum sergilediğini dile getirdi. Bir basın kuruluşunun sorularını yanıtlayan TTB Genel Sekreteri İlhan; “Üstelik para cezası Türk Ceza Kanunu’nda 730 güne kadardır. Burada ise 100 bin güne kadar çıkarılmıştır. Bu madde ile Gezi Parkı eyleminde olduğu gibi kurulan revirlerde sağlık hizmeti sunan doktorların, ruhsatsız çalıştıkları iddia edilebilir. Bakanlık zaten yıllardır hakkı olan hekime de muayenehane açmak için ruhsat vermiyordu. Şimdi de hukuksuz olarak ruhsat vermediği hekimlere hapis ve para cezası vermek istiyor” diye konuştu.

“Çalıştığın yerde otur” yeniden torbada!

Kanun Hükmünde Kararname ile getirilen hekimlerin çalıştığı yerde oturması zorunluluğunun yeniden torba tasarı ile gündeme getirilmesine de tepki gösteren İlhan “Ancak Anayasa Mahkemesi bunu 16 Şubat’ta iptal etmişti. Şimdi aynı maddeyi torba tasarıya koymuşlar. Kişilere özel bir başka düzenleme ise mecburi hizmet alanında yapılıyor. Eğitimlerini yurt içinde almakla birlikte en az iki yıl yurt dışında çalışan veya daha önce yurt dışında eğitim gören hekimler devlet hizmeti yükümlüğünden muaf tutuluyor. Böylece Türkiye’de okumayı ve çalışmayı tercih etmiş hekimler yönünden devlet hizmeti yükümlülüğü bir cezalandırma uygulaması olarak devam ettiriliyor” dedi.


Haber Editörü HakkındaBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı Dönün ↑