Ekonomi

Yayımlanma Tarihi: Haziran 19th, 2013 | Haber Editörü: Çağdaş Akagündüz

0

Ve Dolar Zirveye Oynuyor

Bugünlerde ekonomi dünyası en çok onu konuşuyor, yaşanan olaylar yüzünden alt üst olmuş bir borsa ve piyasaların yanında dolar önlenemez yükselişine devam ediyor. Özelikle gözler yarına çevrildi! Yarın Ben Bernanke’nin parasal genişleme yönünde yapacağı açıklamaları bekleyen yatırımcılar şimdiden dolara yatırım yapmaya başladılar. Özellikle gelişmekte olan ülkelerde önemli sermaye çıkışları yaşandığı gözlerden kaçmıyor. Dolar bugün 1.88 civarında seyir izliyor! Bazen sert yükselişler yaşayan doların daha da yükselmesi bekleniyor.

ALTIN İÇİN SON DURUM NE?

25 yıldır ilk defa darphanenin greve gitmesi piyasalarda endişe yarattı. 1988 yılından bu yana ilk defa grev noktasında karar alan darphane panik yaratıyor. Kimleri kuyumcularda gerekli stokun bulunduğunu söyleseler de, özellikle çeyrek altın konusunda piyasalar tedirgin. Çeyrek altının 150 liraya kadar ağustos ayında çıkacağı düşünülüyor.

BORSA PERİŞAN

Gezi olayları en çok borsayı vurdu desek yanılmış olmayız. Gezi eylemleri sırasında hükümet ile eylemciler arasında gerçekleşen gerginlik borsayı dibe vurdurdu. 1,35 milyar dolar ile Gezi faturasından en çok etkilenen borsa oldu. Babacan’a göre her geçe gün borsanın yükselişe geçeği düşünülüyor.

PİYASALAR MERKEZ BANKASINA ODAKLANDI

Küresel bankalar ve yerle bankalar faiz oranları yarın açıklanacak olan FED kuruluna odaklandılar. FED’den gelecek haber piyasalarda bütün dengeleri değiştirecek gibi görünüyor.

EMLAK’DA ZİRVEYE OYNUYORUZ

Ev ve konut piyasası noktasında Türkiye zirveye oynamaya başladı. Giderek artan talepler doğrultusunda pek çok ülke ile kıyaslandığımızda önemli bir fark atmış durumdayız. Avrupa’da var olan ekonomik krizin özellikle en çok vurduğu piyasa gayrimenkul piyasası. Ev fiyatları Avrupa krizinden büyük darbe aldı. Çok keskin ve net düşüşlerin yaşandığı emlak fiyatları %15 civarında düşüş izliyor.  Türkiye’de ise emlak fiyatlarında artış var. Özellikle Antalya emlak fiyatlarından en çok etkilenen şehir oldu.  %22 civarında artış ile emlak artışının en çok yaşandığı şehir Antalya.

HER 2 CEO’DAN BİRİ GEZİ PARKINA GİTMİŞ

Gezi parkı eylemlerine finans dünyasından da destek geldi. Her iki CEO içinden biri TAKSİM Gezi Parkı için eyleme katılmış ve bu eylemi desteklemiş.

Haber Etiketleri: ,


Haber Editörü Hakkında

Pamukkale Üniversitesi'nde borsa üzerine eğitim aldım. Anadolu Üniversitesi'nde işletme bölümünde okuyorum. 22 ocak 2010'da Kötü Sözlük'ü kurdum. 2012 sonlarına doğru Karamel Bilişim bünyesine katıldım ve Tamseo.com.tr'yi kurdum. Bir yandan Tamseo.com.tr ile Kurumsal İnternet Çözümleri üretirken bir yandan da Tamhaber.com.tr için yazarlık yapıyorum. Sosyal medya üzerinden takip edebildiğimiz, medyanın yazmamayı tercih ettiği haberleri derliyorum.Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı Dönün ↑
  • En Son

    Takipçiler

  • Sosyal Medya Üzerinde Tam Haber !