Sosyal Medya gate-vana

Yayımlanma Tarihi: Mayıs 15th, 2020 | Haber Editörü: Çağdaş Akagündüz

0

Vana Seçenekleri; Kontrol Vanaları

Kontrol Vanaları işletmelerde enerji harcanarak üretilen ve üretilmiş ısıl enerjiyi taşıyan buhar, kızgın su, sıcak su, soğuk su, kızgın yağ, gaz ve benzeri akışkanların sistemin ihtiyacını karşılama doğrultusunda herhangi bir kayba uğramadan amaçlarına uygun olarak taşınabilme ve kontrol edilmesini sağlar.

Otomatik kontrol vanası genel olarak bir boru sistemindeki akışkanı istenilen zamanda ve kontrol-emniyet fonksiyonlarını yerine getirecek şekilde durduran, kısan ( ayarlayan) veya akışkana yol vermeye yarayan son kontrol ekipmanıdır. Kontrol Vanası akışkanın bulunduğu tüm proseslerde basınç, sıcaklık ve debi kontrolünü yapabilmektedir. Su, Kızgın Su, Yağ, Kızgın Yağ, Buhar, Kızgın Buhar, Azot, Asit özetle gaz ve sıvı fazındaki tüm akışkanların kontrolünde kullanılabilmektedir. Viskozitesi yüksek sıvılar ve partiküllü akışkanları da kontrol edebilmektedir. Kontrol vanası geçen akışkan miktarının (debinin) ayarlanmasına , akışkanın basıncını düşürülmesine  veya akışkanın yön değiştirebilmesine olanak sağlayan vanalardır.

Son kontrol ekipmanı olan kontrol vanası genel servis, zor servis, yüksek sıcaklık, düşük ( kreyojenik) sıcaklık servislerinde kullanılmak üzere farklı dizaynlara sahiptir. Akışkanın cinsi, ( debi) miktarı , basıncı  ve sıcaklığına göre optimum kontrol vanası modeli seçilebilir. Yaygın olarak kullanılan Globe, V Ball, Butterfly , Segmented Ball Valve  gibi farklı dizaynlara sahiptir. Gövde, aktüatör, ve pozisyoner olmak üzere 3 ana parçadan oluşmaktadır

Oransal Kontrol Vanası besleme sinyaline göre pnömatik ( hava beslemeli ) motorlu ( Volt Beslemeli )olarak iki ana gruba ayrılmaktadır. Kontrol vanası ihtiyaç duyulduğunda el kumandası, selenoid vana , limit swich montajlı olarak modüle edilebilmektedir.


Haber Editörü Hakkında

Pamukkale Üniversitesi'nde borsa üzerine eğitim aldım. Anadolu Üniversitesi'nde işletme bölümünde okuyorum. 22 ocak 2010'da Kötü Sözlük'ü kurdum. 2012 sonlarına doğru Karamel Bilişim bünyesine katıldım ve Tamseo.com.tr'yi kurdum. Bir yandan Tamseo.com.tr ile Kurumsal İnternet Çözümleri üretirken bir yandan da Tamhaber.com.tr için yazarlık yapıyorum. Sosyal medya üzerinden takip edebildiğimiz, medyanın yazmamayı tercih ettiği haberleri derliyorum.Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı Dönün ↑
  • En Son

    Takipçiler

  • Sosyal Medya Üzerinde Tam Haber !