Siyaset

Yayımlanma Tarihi: Haziran 27th, 2013 | Haber Editörü: Çağdaş Akagündüz

0

UPSD: ‘’Türkiye Sanatçılarını Fişliyor’’

Gezi Parkı eylemlerinde dikkat çeken belki de hükümetin en büyük tepkisini çeken konu pek çok sanatçının Gezi Parkı eylemlerinde halk ile birlikte eylemlerde yer almasıydı. Gezi Parkı eylemleri sırasında pek çok sinema, tiyatro, dizi oyuncusunun yanı sıra, aynı zamanda müzik dünyasından pek çok isimde eylemlere destek verdiler. Fakat bu isimler iktidar kanadının tepkisi ile karşılaştılar ve o isimlerin orada işleri ne tarzında yorumlar yapıldı. Oysa ki Gezi eylemlerinde yer alan sanatçılar bu eylemlerde birer vatandaş olarak vatandaşlık haklarını kullanmışlardı. Kültür Bakanlığı tarafından bu sanatçıların tek tek fişlendiği daha sonra ortay çıkan haberler arasında yer almıştı. Gezi olayları ile birlikte dünyanın gözü de Türkiye’de desek yanılmamış oluruz. Uluslararası Plastik Sanatlar Derneği ise Kültür Bakanlığı’nın bu hareketini affetmedi ve Türkiye’yi yakından takip edenler arasında olduğunu gösterdi.

UPSD’DEN HÜKÜMETE AĞIR ELEŞTİRİ

UPSD hükümetin sınıfta kaldığını belirten bir bildiri yayınladı. UPSD Türk hükümeti demokratik hakkını kullanmak isteyen halkına ve sanatçısına bu hakkı kullandırtmamıştır dedi. Özellikle yayınladığı bildiride Kültür Bakanlığı tarafından fişlenen sanatçılar olduğunun dikkatini çeken ve bu konuyu hiç tasvip etmediğini anlatan cümlelere yer verildi. Türkiye’de demokratik hak kullanımının kısıtlandığının altını çizen UPSD aynı zamanda hükümetin halkı kendisine yandaş olan ve kendisine yandaş olamayan şekli ile ikiye ayırdığının dikkatle altını çizdi.

EYLEM SANATÇILARI KİMLERDİ?

Öncelikli olarak Gezi Parkı eylemleri için çok sayıda ismin Gezi’de yer aldığının altını çizmek gerekir. Mehmet Ali Alabora, Halit Ergenç, Bergüzar Korel, Rıza Kocaoğlu, Kenan İmirzalioğlu, Kıvanç Tatlıtuğ, Selma Ergeç, Okan Bayülgen gibi isimler en çok dikkat çeken isimler arasında yer almıştı. Genç neslin en çok sevdiği isimlerden Gonca Vuslateri, komedi ve şov dünyasının yakından takip ettiği isim Beyazıt Öztürk Gezi eylemleri için destek veren sanatçılar arasındaydı. Daha pek çok isim belki birkaç gün belki bir gün Gezi eylemleri için Taksim’de yer almıştı. Sanatçıların Gezi eylemlerine gösterdikleri duyarlılık öylesine fazlaydı ki bu durum ilk olarak hükümet kanadının tepkisini çekmişti.  Ve bu tepkinin neticesi de UPSD tarafından ağır bir eleştiri ile sonuçlandı.

Haber Etiketleri: ,


Haber Editörü Hakkında

Pamukkale Üniversitesi'nde borsa üzerine eğitim aldım. Anadolu Üniversitesi'nde işletme bölümünde okuyorum. 22 ocak 2010'da Kötü Sözlük'ü kurdum. 2012 sonlarına doğru Karamel Bilişim bünyesine katıldım ve Tamseo.com.tr'yi kurdum. Bir yandan Tamseo.com.tr ile Kurumsal İnternet Çözümleri üretirken bir yandan da Tamhaber.com.tr için yazarlık yapıyorum. Sosyal medya üzerinden takip edebildiğimiz, medyanın yazmamayı tercih ettiği haberleri derliyorum.Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı Dönün ↑