Sosyal Medya

Yayımlanma Tarihi: Haziran 26th, 2013 | Haber Editörü: Aysun Kızılay

0

Twitter’dan hükümetin “işbirliği” teklifine ret!

Başbakan Erdoğan’ın “baş belası” nitelemesine mazhar olan Twitter, hükümetin Gezi Parkı gösterileri ile ilgili “işbirliği yapalım” önerisini reddetti.

Aynı zamanda Facebook ile de temasa geçen hükümet kanadının söz konusu sosyal paylaşım sitelerine nasıl bir işbirliği önerdiği açıklanmıyor. Erzincan’ın Kemah İlçesi’nde düzenlenen bir toplantıya katılan Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, bu iki sosyal paylaşım sitesine gösteriler ile ilgili işbirliği yapma önerisi götürdüklerini ancak Twitter’ın bu öneriyi reddettiğini açıkladı.

“Yasal düzenleme olacak”

Katıldığı toplantıda basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Bakan Yıldırım Twitter’a yönelik olarak planlanan hükümet düzenlemesinin protokol ve yasal düzenleme şeklinde iki ayaklı olacağını da belirtti.

Sosyal medyanın düzgün kullanılmasını amaçladıklarını belirten Bakan Yıldırım: “Ama Gezi olaylarında böyle sorunlar yoğun şekilde yaşandı. Arkadaşlar gerekli temasları yaptılar. Bunların bir kısmı olumlu yaklaştı ama maalesef Twitter bu konuda işbirliğine yanaşmadı. Bu tabi önemli bir gelişme. Eğer bu ülkede faaliyet gösteriyorsanız, yasalarına göre suç teşkil eden konularda yargı ile kolluk kuvvetleriyle işbirliği yapmanız gerekir. Bütün ülkelerde bu böyle işler. Suçun gerçek hayatta ya da sanal ortamda olması suçu değiştirmez. Burada ciddi anlamda rahatsızlık olduğunu gördük. Yapılması gereken sosyal medyanın sesini kısmak, kısıtlamak değil. Bu hiçbir zaman düşünülmemesi gereken bir yöntem. İşin tabiatına da aykırı” dedi.

“Türk hukukuna dahil olun”

Tüm sosyal paylaşım sitelerine Bakan Yıldırım’dan bir de teklif geldi. Bu teklif, sosyal paylaşım sitelerinin Türkiye’de ofis açmaları ve Türk hukukuna dahil edilmeleri oldu. Bundan kimseye zarar gelmez diyen Bakan Yıldırım: “Bir vergi memuru, polis ya da bir başkası bize müracaatta bulunduğunda, bilgi istediğinde Türkiye’de bunu verecek bir biriminizi görmek istiyoruz. ABD’de 8 saat farkıyla, telefonla, internetle, e-mail ile adam arayıp derdimizi anlatamayız. Derdimizi anlatacağımız, yanlış varsa düzeltilmesini isteyeceğimiz bir muhatabın Türkiye’de mutlaka olması lazım. Bu konuda da gerekli çalışmaları yapıyoruz” şeklinde konuştu.

Facebook’un uzun zamandır resmi makamlar ile uyumlu olduğunu belirten Bakan Yıldırım Twitter’da da Facebook’taki gibi bir altyapının oluşması gerektiğini, aksi halde bunun sürdürülebilir bir şey olmadığını söyledi.


Haber Editörü HakkındaBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı Dönün ↑