Sosyal Medya

Yayımlanma Tarihi: Haziran 19th, 2013 | Haber Editörü: Aysun Kızılay

0

Twitter ve Facebook’a Gezi Parkı düzenlemesi

Gezi Parkı direnişçilerinin kısa sürede milyonları bulmasının ardından hükümet kanadından sert bir eleştiri bombardımanına tutulan Twitter ve Facebook’a yeni düzenleme geliyor.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın “baş belası” olarak nitelemesinin ardından en popüler sosyal paylaşım siteleri için kollar sıvandı. İçişleri Bakanı Muammer Güler Facebook ve Twitter başta olmak üzere tüm sosyal paylaşım sitelerini kapsayan bir düzenleme hazırlığı içerisinde olduklarını açıkladı. Bakan Güler bu hazırlığın siber terör yasası kapsamında gerçekleştiğini söyledi.

Gezi parkı direnişinde son yaşananları değerlendirdikten sonra düzenleme hazırlıklarına dair ipuçları veren Bakan Güler “Twitter üzerinden, Facebook üzerinden, internet üzerinden veya yazılı veya görsel medya üzerinden suç her türlü işlenebilir. Bunun önüne geçilmesi için çeşitli yollar var, bu düzenleme buna yönelik” dedi.

Çok sayıda kişinin kendisine, Facebook ve Twitter hesabına başkalarının girdiği yönünde şikayette bulunduğunu dile getiren Bakan Güler sözlerine şöyle devam etti. “Tabii bunun önlenmesine yönelik ve bunları tespite yönelik bir düzenleme yapmaya çalışıyoruz. Kişilerin kimlik bilgilerinin deşifre edilmesi, resmi makamların sitelerine girilip bu bilgilerin deşifre edilmesi ve onlar üzerinden farklı yayınlar yapılması, iftiralara yol açılması, birçok kişi bize, benim siteme girilmiş, benim üzerimden farklı mesajlar verildi deniyor. Bunları önlemeye yönelik elbette bir düzenlemeye ihtiyaç var ve bunlar evrensel konular. Bütün devletler bunu nasıl yapıyorsa biz, ona paralel bir düzenleme yapmamız gerekiyor. Yoksa bunu kısıtlamaya yönelik bir şey yok. Ayrıca Adalet Bakanlığı’nın kimlik bilgilerinin korunmasına yönelik düzenlemesi var. “

İçişleri Bakanı Muammer Güler’in bu açıklamalarına tepki gecikmedi. Şimdiden sosyal paylaşım sitelerinde düzenlemeleri protesto eden ifadeler paylaşılmaya başlandı. Bunlar arasında “paylaşım hakkıma dokunma” ve “hesaplarımızı bizim yerimize siz kullanın” yazan tepki açıklamaları dikkat çekiyor.


Haber Editörü HakkındaBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı Dönün ↑