Siyaset

Yayımlanma Tarihi: Eylül 4th, 2013 | Haber Editörü: Aysun Kızılay

0

Türkiye operasyonun neresinde?

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan Rusya ziyaretine çıkmadan önce gazetecilerin sorularını yanıtladı. Başbakan Erdoğan’a yöneltilen soruların arasında en dikkat çekeni “Suriye’ye bir operasyon düzenlenirse Türkiye bu operasyonun neresinde olacak” idi.

Suriye’ye düzenlenmesi planlanan operasyon ile ilgili siyasilerden açıklamalar gelmeye devam ediyor. Her ne kadar şimdiye dek tatmin edici, net bir açıklama gelmemiş olsa da Başbakan Erdoğan Rusya ziyaretinden önce bu konuya da değinmeyi ihmal etmedi.

“Her türlü koalisyona hazırız”

Erdoğan Suriye’ye olası bir operasyon düzenlenmesi halinde Türkiye’nin her türlü koalisyonun içerisinde bulunmaya hazır olduğunu dile getirdi. Başbakan Erdoğan ‘Bildiğiniz gibi Türkiye 2015 yılında G20 Genel Başkanlığı’nı üstlenecek ve Liderler Zirvesi bizim ev sahipliğimizde gerçekleşecek. ST. Petersbourg zirvesi büyük önem arz etmektedir. G20’nin küresel ekonomik işbirliği açısında temel platform haline geldiği hepiniz tarafından malumunuz. St. Petersbourg’taki zirvenin ana konusu büyüme ve istihdam olacak. Türkiye özellikle son yıllarda etkisini gösteren küresel ekonomik kriz karşısında güçlü bir ekonomi olarak örnek gösterilmekte” şeklinde bir açıklama yaptı.

Ardından gazetecilerin sorularını yanıtlayan Başbakan Suriye’ye müdahale konusunda “Suriye’de şehit edilmiş olan o yavrularımızın zaten bütün kamera çekimlerini dünya gördü, bizler de izledik. Dikkat ederseniz bir kurşun yarası ve ya kan değil, onların sadece kimyasal bombalarla öldürüldüğünü çok açık gördük. Tabii rejim şu anda bunu kabul ediyor. Rejim ‘biz yapmadık muhalifler yaptı’ diye bir kaçamak yapma gayreti içinde. ABD’nin bu konuda iddialı çıkışları var, bizim de aynı şekilde” dedi.

Türkiye operasyonun neresinde olacak?

“ABD’nin kongre kararı Suriye’ye zaman kazandırıyor diye düşünüyor musunuz ve olası bir operasyonda Türkiye bu operasyonun neresinde olacak” sorusuna yanıt veren Erdoğan “Bunu şartlar belirleyecek. Biz şu anda her türlü koalisyonun içersinde yer almaya hazır olduğumuzu söyledik. Sayın Obama’nın bunu kongreye götürmesi olayı kendi iç siyasi kararı olarak değerlendirilebilir. Kendine olan güveninden de kaynaklanabilir” dedi.


Haber Editörü HakkındaBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı Dönün ↑
  • En Son

    Takipçiler

  • Sosyal Medya Üzerinde Tam Haber !