Siyaset

Yayımlanma Tarihi: Temmuz 11th, 2013 | Haber Editörü: Aysun Kızılay

0

“Torba yasa” oldu “tesadüf yasa”

Her maddesi çeşitli tesadüfler üzerine değişime uğrayan, çıkarılan ya da kabul edilen “torba yasa” yine gündemde! Meclis’te görüşülen yasa bu kez “teravih” zamanlaması ile değişime uğradı.

Yasada pek çok değişiklik içeren “torba yasa” hiçbir yasanın olmadığı kadar ünlü oldu. AKP tarafından hazırlanan yasa geçtiğimiz günlerde oylamaya açılmış ve bir maddesi AKP’li vekiller tarafından reddedilmişti. Oysa o madde yine AKP tarafından hazırlanmıştı. Reddedilmesinin nedeni ise maddenin AKP’li vekiller tarafından CHP’nin tarafından hazırlandığının sanılmasıydı. Oylama yeniden yapılmadı ve AKP tarafından hazırlanan madde yine AKP tarafından “tesadüfen” reddedilerek çıkarıldı.

Aynı tesadüfler yine sahnedeydi. TBMM’deki torba yasa görüşmeleri esnasında AKP’li vekiller teravih namazı kılmak için meclis salonundan ayrıldı. Muhalefet milletvekillerinin salonda çoğunlukta olması oylamanın kaderini bir anda ve yine “tesadüfen” değiştirdi. CHP ve MHP’nin verdiği önergeler oy çokluğu ile kabul edildi.

Kabul edilen önerge Türkiye İstatistik Kurumu’nun daire başkanlarının kim tarafından atanacağını içeriyordu. Bakan tarafından atamanın yapılmaması yönünde verilen önerge torba yasaya eklenmişti ve oy çokluğu ile kabul edildi. Yeni düzenleme ile Türkiye İstatistik Kurumu Başkanlığı’nda, Başkan Yardımcıları, Birinci Hukuk Müşaviri, Bölge Müdürleri ile daire başkanlarının atamaları bakan tarafından yapılmayacak.


Haber Editörü HakkındaBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı Dönün ↑
  • En Son

    Takipçiler

  • Sosyal Medya Üzerinde Tam Haber !