Teknoloji telefon dinleme

Yayımlanma Tarihi: Haziran 17th, 2013 | Haber Editörü: Çağdaş Akagündüz

0

Telefon Dinleme Programları

Cep telefonlarından artık akıllı cep bilgisayarları şeklinde bahsedilmesi, bu cihazlarda kullanılan işletim sistemlerine sızan casus telefon dinleme yazılımlarının yani hack programlarının da daha kolay bir şekilde kullanılmasına sebep oluyor. Basit bir teknoloji kullanılan ilk nesil telefonlardan farklı olarak kendi işletim sistemine sahip olan yeni nesil akıllı cep telefonlarına sızan casus telefon yazılımları, kişi farkında bile olmadan tüm bilgilerinin paylaşılmasına sebep oluyor. Kişinin telefonuyla yaptığı tüm görüşmelerin kayıt altına alınması sağlayan eski programlar geliştirilerek, artık görüşmenin canlı olarak takip edilmesini sağlayan versiyonlar yapılıyor. Mesajların okunması ve rehberin görüntülenmesi gibi özellikle bu yazılımları takip edenler için sıradan hizmetler olarak kabul ediliyor.

 

Gelişerek inanılmaz özelliklerden yararlanma imkanı sunan casus programlar, telefonu verici haline yani bir mikrofon olarak çalışmaya da yarıyor. Bu şekilde masanın üzerine konan ve bekleme konumunda olan telefon mikrofonun çalışması, ortamdaki tüm seslerin canlı olarak dinlenmesini sağlaması mümkün. Kişinin telefonunu kullanmadığı zamanlarda da takip edilmesini ve gün boyunca yaptığı konuşmaların dinlenmesini sağlayan bu yazılımların fark edilmeden çalıştığının da bilhassa altı çiziliyor. Bu casus programların telefonlarda donmaya veya yavaşlamalara sebep olmaması, fark edilmeme açısından çok önemli olduğundan alıcılar açısından da önemli bir kriter oluyor. İnsanlar yazılımın kurulu olduğu telefonun kullanım esnasında herhangi bir sorun çıkartması halinde şüphe uyandıracağını düşündüğü için sorunsuz çalışan ve fark edilmeyen programların peşine düşüyor.

 

GPS konum belirleme özelliklerinden de kişinin haberi olmadan yararlanan program, kişi bu konum belirleme özelliklerini telefonunda kapatsa dahi gizlice kullanmayı sürdürüyor. Facebook Mobil kullanıcılarının en çok kullandığı servislerden biri olan GPS ile konum belirtme, insanların sosyal ağlarıyla konumunu paylaşmasını sağlamakta. Bu özellikten yararlanan casus yazılım kişinin telefonunun konumunu yani kişinin nerede olduğunu, fark ettirmeden sadece kişi ile paylaşarak yerin tespit edilmesini sağlıyor. Telefon görüşmelerinin kaydedilmesi ya da anında canlı olarak dinlenmesi gibi özelliklerinden artık bahsedilmiyor bile… Zira bu tür mesaj ve görüşme takibi casus programlar için standart hale gelmiş durumda.

Haber Etiketleri: ,


Haber Editörü Hakkında

Pamukkale Üniversitesi'nde borsa üzerine eğitim aldım. Anadolu Üniversitesi'nde işletme bölümünde okuyorum. 22 ocak 2010'da Kötü Sözlük'ü kurdum. 2012 sonlarına doğru Karamel Bilişim bünyesine katıldım ve Tamseo.com.tr'yi kurdum. Bir yandan Tamseo.com.tr ile Kurumsal İnternet Çözümleri üretirken bir yandan da Tamhaber.com.tr için yazarlık yapıyorum. Sosyal medya üzerinden takip edebildiğimiz, medyanın yazmamayı tercih ettiği haberleri derliyorum.Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı Dönün ↑
  • En Son

    Takipçiler

  • Sosyal Medya Üzerinde Tam Haber !