Sosyal Medya

Yayımlanma Tarihi: Ağustos 2nd, 2019 | Haber Editörü: Çağdaş Akagündüz

0

Tatilin Gözde Merkezi

Alanya için Atatürk “güneşin gülümsediği yer” demiştir. Bu söylemi ile çok da haklıdır, zira Alanya’da güneşin gülen yüzünü neredeyse yılın 12 ayı görmek mümkündür. Ayrıca Alanya Otelleri tatil için en iyi yerlerdir.
Bu güneşli yüzü, temiz havası ve tertemiz denizinin yanında tarihi zenginliği de göz kamaştırıcı özelliklerdedir. Antik çağlardan bu yana medeniyetlere ev sahipliği yapan Alanya Anadolu Selçuklukları’nın başkenti olma özelliği de göstermiş nadide bir beldedir.
Alanya’da zaman geçirmek o kadar keyiflidir ki her anı dolu dolu yaşamak mümkündür. Denizinde serinleyebilir, doğasında huzur bulabilirken, antik kentleri, müzeleri, kalesi, mağaraları, kiliseleri, bedestenlerinde tarihin sayfalarında gezintilere çıkabilirsiniz.
Tatil deyince aklınıza deniz, kum, güneş üçlüsü geliyorsa, sizin için de doğru adres Alanya’dır. Mavi bayraklı pek çok plaja sahip olan Alanya’daki plajlara örnek vermek gerekirse, Kleopatra, Oba, Ulaş Plajı, Alanya Doğu Plajı, İncekum, Keykubat, Damlataş, Mahmutlar, Fuğla pırıl pırıl denizleriyle ilk sırayı alır.
Alanya’nın alt bölgeleri Konaklı, Obagöl, İncekum, Kleopatra, Mahmutlar, Okurcalar, Avsallar, Türkler, Kargıcak, Kestel, Fuğla gibi bölgeler otellerin en yoğun olarak bulunduğu bölgelerdir ve her yıl binlerce turiste ev sahipliği yapmaktadır.
Eğer keşfetmeyi seviyorsanız Alanya tam biçilmiş kaftan. Keşfe başlanacak ilk yer kuşkusuz ki Alanya Kalesi. Kale yüzlerce yıla meydan okuyarak hala ayakta ve dimdik sizi karşılıyor.
Alanya’daki kaleler sadece Alanya Kalesi ile de sınırlı değil. Alara Kalesi, Sinek Kalesi, Kızıl Kule manzaraları ve mimari güzellikleri ile sizleri büyüleyici güzelliktedir.
Alanya Müzesi’de listede ön sıralarda yer bulacak zenginliklerde eserlere sahiptir. Özellikle Romalılar, Yunanlıklar, Bizanslılar ve Lidyalılar’dan kalan tarihi eserlerin sergilendiği müze dünya çapında ünlü olan Herakles Heykeli’ni de bünyesinde barındırmaktadır. Arkeoloji ve etnoloji olarak müze kendi içinde iki bölüme ayrılır.
Bir diğer keşif ise antik kentlere olacaktır. Alanya’da pek çok antik kent bulunmaktadır. Bunlardan en önde gelenleri Syedra Antik Kenti, Selinus Antik Kenti, İotape, Hamaksia Antik Kenti sayılabilir.
Alanya tarihsel zenginliğinin yanı sıra doğal güzellikler açısından da oldukça zengindir. Sapadere Kanyonu bunlara en muazzam örnektir. Sapadere Köyü’nde bulunan Sapadere Kanyonu 750 m uzunluğundadır. En derin yeri 400 m derinliğindedir. Sapadere Kanyonu’nun merkeze olan mesafesi 40 km dir.
Doğal güzelliklere bir başka örnek mağaralardır. Dim Mağarası, Damlataş Mağarası, Aşıklar Mağarası ve Çimeniçi Mağarası Alanya’nın görülmeye değer mağaralarıdır.
Alanya’nın bir başka güzelliği de yaylalarıdır. Gökbel Yaylası, Gevedet Yaylası ve Dereköy Yaylası vaktiniz varsa mutlaka yaşamanız gereken bir deneyimdir.


Haber Editörü Hakkında

Pamukkale Üniversitesi'nde borsa üzerine eğitim aldım. Anadolu Üniversitesi'nde işletme bölümünde okuyorum. 22 ocak 2010'da Kötü Sözlük'ü kurdum. 2012 sonlarına doğru Karamel Bilişim bünyesine katıldım ve Tamseo.com.tr'yi kurdum. Bir yandan Tamseo.com.tr ile Kurumsal İnternet Çözümleri üretirken bir yandan da Tamhaber.com.tr için yazarlık yapıyorum. Sosyal medya üzerinden takip edebildiğimiz, medyanın yazmamayı tercih ettiği haberleri derliyorum.Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı Dönün ↑
  • En Son

    Takipçiler

  • Sosyal Medya Üzerinde Tam Haber !