Yaşam Ethem Sarısülük Vurulma Anı

Yayımlanma Tarihi: Haziran 30th, 2013 | Haber Editörü: Çağdaş Akagündüz

0

Taş Bileğine Geldiği İçin Ethem’i Vurmuş

Ankara Kızılay Meydanı’nda Gezi Parkı eylemleri sırasında hayatını kaybeden Ethem Sarısülük ölümün ardından büyük bir bilgi karmaşası bıraktı. Kendisini vuran polis memuru meşru müdafaa ile serbest bırakılan Ethem Sarısülük günlerdir Türkiye’de gündemin en önemli konuları arasında yer alıyor. Ethem Sarısülük hem hayat hikayesi ile hem de başına gelen bu elim ölü ile uzunca bir süre konuşulmaya devam edecek. Özellikle Gezi Parkı eylemcileri ve Gezi Parkı eylemlerine destek veren Türk halkının Ethem noktasında öfkesi dinecek gibi durmuyor.

MEŞRU MÜDAFAA KARARI SORGULANIYOR

Kızılay Meydanı’nda o gün yaşananlar nasıl gelişti, Ethem Sarısülük’ün ölümünden polis mi suçlu yoksa polis meşru müdafaa mı etti sorularının cevabı aranıyor.  Mahkemenin Ethem Sarısülük’ü öldüren polise meşru müdafaa yapması yüzünden beraat kararı vermesi başta Gezi Parkı eylemcileri olmak üzere tüm Türkiye’nin tepesine çekti.  O gün Kızılay Meydanı’nda bulunan mobese kameraları izlendi ve bilirkişiler dinlendi.

POLİSTEN BİLİRKİŞİ İLE UYUŞMAYAN İFADE

Dikkatlerden kaçmıyor bir durum vardı ki oda Ethem Sarısülük’ü öldüren kurşunun sahibi polis Ahmet Ş.’nin ve bilirkişilerin anlattıklarının birbiriyle uyumsuz olmasıydı. Polis Ahmet Ş. o gün Kızılay’da linç edilmek korkusu yaşadığı için silahını ateşlediğini söyledi.  Ahmet Ş. Silahını ateşlediği sırada bileğine eylemciler tarafından bir taş atıldığını söylemesi üzerine bütün kamera kayıtları izlendi. Fakat Ahmet Ş.’nin bileğine isabet eden hiçbir taş kamera kayıtlarında görünmedi. Bilirkişiler o gün Kızılay’da eylemciler ve polisin birbirlerine çok fazla yakın olduklarını söylediler. Eylemciler içerisinde yer alan Ethem Sarısülük’ün de o grup içinde polise yakın bir mesafede durduğu tespit edildi. Polise taş atıldığı noktasında bazı tespitler yapıldı fakat polise atılan taşın bilirkişiler tarafından tespit edilen miktarı 10 adet bile olmayacağıydı. Polis memuru Ahmet Ş. ise kendisine tam 37 adet taş atıldığını söylemesi ile dikkat çekti. Hatta bunlardan birinin bileğine geldiği için Ethem Sarısülük’e ateş ettiğini söyledi. Eylemcileri korkutmak için havaya ateş açan polisin bileğine gelen taş yüzünden kurşunun Ethem’e değdiği söylendi. İşte verilen bu ifadelerin hiçbiri ne bilirkişi ifadeleri ile uyuyordu ne de mobese kayıtları ile.

Haber Etiketleri:


Haber Editörü Hakkında

Pamukkale Üniversitesi'nde borsa üzerine eğitim aldım. Anadolu Üniversitesi'nde işletme bölümünde okuyorum. 22 ocak 2010'da Kötü Sözlük'ü kurdum. 2012 sonlarına doğru Karamel Bilişim bünyesine katıldım ve Tamseo.com.tr'yi kurdum. Bir yandan Tamseo.com.tr ile Kurumsal İnternet Çözümleri üretirken bir yandan da Tamhaber.com.tr için yazarlık yapıyorum. Sosyal medya üzerinden takip edebildiğimiz, medyanın yazmamayı tercih ettiği haberleri derliyorum.Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı Dönün ↑