Dünya

Yayımlanma Tarihi: Haziran 25th, 2013 | Haber Editörü: Aysun Kızılay

0

Taliban’dan 1 buçuk saat süren saldırı!

Bir yandan ABD ile barış görüşmeleri yapan Taliban bir yandan Afganistan’a el bombalı ve kalaşnikoflu saldırı düzenledi. Ülkenin en önemli binalarından biri olan, Afganistan Devlet Başkanı Hamid Karzai’nin Devlet Başkanlığı Sarayı’na düzenlenen saldırı tam bir buçuk saat sürdü.

Taliban tarafından düzenlenen intihar saldırısına Afganistan askerleri karşılık verdi. Afganistan’ın en iyi korunan binası 90 dakika süren bir çatışmaya sahne oldu. Olayın ardından açıklama yapan isim Kabil Emniyet Müdürü Eyip Salengi oldu.

Salengi saldırganların sahte bir ISAF evrakı bulunan siyah bir jeep ile saraya yaklaştıklarını belirtti. Afgan askerlerinin saldırı planını anlamaları üzerine hemen araca ateş açtıklarını dile getiren Salengi intihar saldırısının yine de önlenemediğini söyledi.

Hedef CIA ofisi miydi?

Afgan askerlerinin silahından çıkan kurşunlarda araçtaki Taliban militanı öldürüldü. Askerlerden ise ölen ya da yaralanan olmadı. Salengi açıklamasında değinmese de görgü tanıkları saldırı öncesinde yaklaşık 10 tane patlama sesi duyduklarını belirtti.

Afganistan’ın Savunma Bakanlığı ile Amerika’nın özel istihbarat birimi CIA Ofisi saldırının gerçekleştiği alana çok yakın bir mesafede bulunuyor. Bu durum saldırının hedefinin CIA olabileceğini akıllara getirdi. Ancak ABD yetkilileri Afganistan’da bulunan ofislerinin hedef alınmadığı yönünde bir açıklama yaptı.

Taliban saldırıyı üstlendi

Katar’da ABD ile barış görüşmelerine devam ederken böyle bir saldırının gerçekleşmesi, Taliban’ın barışı istemediği yönünde görüşlerin ortaya atılmasını beraberinde getirdi. Afganistan Devlet Başkanı Karzai, Taliban ile bir barış sürecinin başlaması planı doğrultusunda basına açıklama yapmayı planlamıştı. Ancak basın toplantınsın başlamasına kısa bir süre kala Afganistan’dan saldırı haberi geldi.


Haber Editörü HakkındaBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı Dönün ↑