Teknoloji

Yayımlanma Tarihi: Haziran 23rd, 2013 | Haber Editörü: Çağdaş Akagündüz

0

Son Günlerin Kabusu Casus Telefonlar

Pek çoğumuzun cebinde olan akıllı telefonlar her ne kadar işimize yarasalarda bu akıllı telefonlar aynı zamanda önemli bir sorunu birlikte getirdi. Özellikle casus telefonlar olarak satışa sunulan bu telefonlar sayesinde isteyen istediği kişiyi rahatlıkla dinleyebiliyor. Akıllı telefon dinlenme noktasında önemli bir sorun oluşturuyor. Pek çok kişinin telefon ile dinleme yaptığı artık aşikar. Akıllı telefonları dinlemek için piyasada satılan casus yazılımlar ve casus telefonların satışı ise sansürsüz bir şekilde yapılabiliyor. Bu tarz cihazların rahatlıkla satılabilmesi ise enteresan bir açık gibi geliyor. Bu konuda cezai bir yaptırımın olmaması hayli ilginçtir. Piyasada herkes tarafından rahatlıkla bulunabilen bu casus telefonlar ile herkes bir başka kişiyi karşıdaki kişin haberi dahi olmadan dinleyebilir.

TELEFON DİNLEME NASIL YAPILIYOR

Öncelikle bu özellik akıllı telefonlar ile gerçekleşebiliyor. Dinlemek istediğiniz kişide bulunan akıllı telefonlar sayesinde casus bir yazılımı telefona göndermek yeterli oluyor. Bu yazılım telefona oldukça basit bir yol ile mail, resim, müzik gibi dosyalar ile yerleşebiliyor. Dinleme yazılımını telefonunuzda görmeniz olası değil. Çünkü yazılım yüklenir yüklenmez kendini siliyor. Kendini silen bu yazılım görünmez hale geliyor. Ve telefona yerleşip sizin başka kişi tarafından dinlenmenizi sağlıyor. Siz birini aradığınızda veya biri sizi aradığında telefonunuzdan bir mesaj dinlemek isteyen kişiye iletiliyor. Bu sayede o kişi sizi telefonla arıyor ve yazılım onun telefonunu otomatik kabul ediyor. Siz telefonda konuşurken bu sayede sizi dinlemiş oluyor. Aynı zamanda bu casus yazılımlar sizlerin adım adım nerede olduğunuzu da belli ediyor. Bir diğer şekilde bu yazılımlar ortam dinlemesini de sağlıyor.

TELEFONUNUZUN DİNLENDİĞİNİ NASIL ANLARSINIZ?

Öncelikli olarak telefon dinlemeyi önlemek için önlemler almak gerekir.

Kimseden hediye telefon almayın, içinde casus yazılım yüklü bu akıllı telefonlar an ve an dinlenmenizi sağlar.

Dosya yüklerken dikkat edin güvenmediğiniz adreslerden dosta yüklemeyin.

Telefonunuzda anti virüs ve anti casus yazılımları yüklü olsun.

Telefonunuzun dinlendiğini nasıl anlayacağınıza gelince eğer telefonunuz kontörlü ise biri sizi dinlerken ona giden smsler sizden kontör olarak azalma yaratacaktır. Eğer telefonunuz faturalı ise fatura ayrıntısında bilmediğiniz smsler ile telefonunuzun dinlendiğini keşfedebilirsiniz.

Haber Etiketleri: ,


Haber Editörü Hakkında

Pamukkale Üniversitesi'nde borsa üzerine eğitim aldım. Anadolu Üniversitesi'nde işletme bölümünde okuyorum. 22 ocak 2010'da Kötü Sözlük'ü kurdum. 2012 sonlarına doğru Karamel Bilişim bünyesine katıldım ve Tamseo.com.tr'yi kurdum. Bir yandan Tamseo.com.tr ile Kurumsal İnternet Çözümleri üretirken bir yandan da Tamhaber.com.tr için yazarlık yapıyorum. Sosyal medya üzerinden takip edebildiğimiz, medyanın yazmamayı tercih ettiği haberleri derliyorum.Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı Dönün ↑
  • En Son

    Takipçiler

  • Sosyal Medya Üzerinde Tam Haber !