Teknoloji

Yayımlanma Tarihi: Aralık 2nd, 2013 | Haber Editörü: Gülşah Mutlu

0

Siber Asker ‘Icefog’

Kaspersky Lab güvenlik firması Güney Kore ve Japonya’da Batılı şirketlerin tedarik zincirlerini vuran “Icefog” adlı (Advanced Persistent Threat-Gelişmiş Siber Silahlar) bir araştırma belgesi yayımladı. Belgeye göre 2011 yılından bu yana kapsam olarak değişen Iceforg hakkında Global Araştırma ve Analiz Ekibi Direktörü Costin Raiu, “Son birkaç yılda benzer sektörlerden hemen hemen aynı türde kurbanları vuran bir dizi APT’nin varlığını keşfettik. Saldırganlar çoğunlukla kurumsal ve devlet ağlarında belirli noktalara tutunuyor ve terabyte’larla ifade dilebilecek miktarda önemli bilgiyi kaçırıyor.Bunlar, hedefe yönelik bir şekilde bilginin peşine düşen küçük vur-kaç çeteleri. Saldırı genellikle birkaç gün veya bir hafta sürüyor. Aradıklarına ulaştıktan sonra saldırganlar gerekli temizlikleri yapıp gidiyor. Gelecekte bu küçük, hedefe odaklanmış ‘kiralık APT’ gruplarının sayısının artacağını, vur-kaç tarzı operasyonlarda uzmanlaşacaklarını, bu ekiplerin modern dünyanın bir tür ‘siber paralı askerleri’ olarak değerlendirilebileceğini düşünüyoruz. ” açıklamalarında bulundu.

Araştırmaya göre saldırganların ilgi alanları başında donanma, gemi inşa ve denizcilik operasyonları, bilgisayar ve yazılım geliştirme, araştırma şirketleri, telekom operatörleri, uydu operatörleri, medya ve televizyon sektörleri gelmekte. Saldırganlar bilgilere ulaşmak için e-postave parolaları ele geçiriyorlar. Bu amaçla çok sistemli olan saldırganların ‘ye aktarılması kolay olan dosya isimlerini aradıkları belirlendi.

Kaspersky Lab firması Japonya ve Güney Kore başta olmak üzereTayvan, Hong Kong, Çin, ABD, Avustralya, Kanada, İngiltere, İtalya, Almanya, Avusturya, Singapur, Belarus ve Malezya gibi ülkelerde de bağlantılar saptadı.

Haber Etiketleri: , , ,


Haber Editörü HakkındaBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı Dönün ↑
  • En Son

    Takipçiler

  • Sosyal Medya Üzerinde Tam Haber !