Teknoloji

Yayımlanma Tarihi: Haziran 6th, 2013 | Haber Editörü: Hasan Arıkan

0

Şarj Aleti ile iPhone Hackleme

iphone casusCep telefonlarının sürekli gelişerek artık küçük birer bilgisayara dönüşmesi ve gelişmiş yazılımlar kullanmasıyla birlikte kişiden habersiz olarak telefon görüşmelerinin dinlenmesini, konum belirleme özelliklerinin kullanılmasını ve ortamın dinlenmesini sağlayan casus yazılımlar da oldukça giderek daha tehlikeli hale geldi. Cep telefonlarının işletim sistemlerine kullanıcının haberi olmadan sızan bu casus yazılımlar özel hayata doğrudan müdahale yapma imkanı sunarken, teknoloji devi Apple’ın popüler markası iPhone cihazların hacklenmesini sağlayan bir şarj aletinin üretildiğine yönelik haberler şaşkınlık yaratıyor. Forbes tarafından yayınlanan habere göre telefonun şarja takılması ile iPhone’na casus yazılım yüklenmesini sağlayan bu cihaz, Amerikalı bilim insanları tarafından üretildi. Bugüne kadar kullanıcılara tanımadığı kişilerle dosya transferi yapılmaması tavsiye edilirken, artık başkasının şarj aletinin de kullanmaması önerilecekmiş gibi görünüyor.

Saniyeler içinde iPhone telefonların hacklenmesini sağlayan bu şarj aletiyle ilgili haber, dünya çapında tüm iPhone kullanıcılarını şaşkına çevirdi. ABD Georgia Teknoloji Enstitüsü’nde görev yapan akademisyenler tarafından geliştirilen bu hackleme cihazına ise “Mactans” adı verildi. Cep telefonlarına sızmak için kullanılan casus yazılımların çok daha kolay bir şekilde cihaza sızmasını sağlayan bu casus şarj aleti, çok ciddi bir tehlike olarak görülüyor. Özellikle gün içinde cep telefonunu sıkça kullanan ve internette sörf yapan iPhone kullanıcılarının en büyük sorunlarından biri cihazın şarjının kısa süre içinde bitmesi olduğu için sıkça başka kişilerin şarj aletlerini kullananların bundan sonra daha da dikkatli olması gerekir.

Uzmanlar Mactans adı verilen bu hackleme cihazına şimdiden tüm iPhone kullanıcılarının dikkat etmesi gerektiğini söylerken, bundan sonra kullanıcıların kendi şarj aletlerini de yanlarında taşımasını tavsiye ediyor. Georgia Teknoloji Enstitüsü araştırmacıları Temmuz ayında katılacakları Bilgi İşlem Güvenlik Konferansı’nda iPhone gibi güvenilir bir cep telefonuna dahi sızabilecek kadar gelişmiş yöntemler olduğunu göstermek için geliştirdiği bu şarj aletinin kötü amaçlı kişilerin eline geçmesi halinde neler yaşanacağı ise kaygı yaratıyor.

Haber Etiketleri: , , , , ,


Haber Editörü Hakkında

İlkokul öncesinde tanıştığım Amiga 500, Amiga Workbench kullanmaya çalışırken erken yaşta okuma yazma öğrenmeme sebep oldu. İlkokul yıllarımda 386 DX başında oyun oynamak için geçirdiğim saatler ise MS-DOS kullanmayı öğrenmemi sağlayarak, PC dünyasına kocaman bir adım atmama yardımcı oldu. Üniversite yıllarında özgün içerik üretimine yönelik çeşitli alanlarda çalışmalar yapmaya başladım. Geçen yıllar içinde yüzlerce farklı siteye, onlarca farklı konuda, binlerce farklı yazıyla katkı sağladım ve sağlamaya da devam etmekteyim. Şuanda Tamseo+ ekibinin bir parçası olarak başta Tam Haber olmak üzere çeşitli mecralarda editörlük yapmakta, özgün içerik konusunda farklı sektörlerde faaliyet gösteren firmalara destek sağlamaktayım.Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı Dönün ↑