Gündem

Yayımlanma Tarihi: Haziran 16th, 2013 | Haber Editörü: Hasan Arıkan

0

Sarısülük’ün Otopsisi: Kurşun 9 mm.

İstanbul Taksim’de başlayan ve haftalardır on binlerce insanın katılımı ile devam eden Gezi Parkı eylemlerinde dün akşam saatlerinde meydana yaptığı sert müdahale çok büyük tepki toplarken, aynı saatlerde Adli Tıp Kurumu’ndan da Ethem Sarısülük’ün otopsisi hakkında açıklama geldi. Taksim Gezi Parkı eylemlerine destek vermek için Ankara’daki gösterilere katılan Ethem Sarısülük, 1 Haziran 2013 tarihinde başından yaralanmış ve 14 gün boyunca yoğun bakımda kaldıktan sonra yaşamını yitirmişti. Yoğun bakımın 12. gününde önce beyin ölümü gerçekleşen Sarısülük’ün 14. gündeyse kalbi durmuş ve böylece eylemcinin vefat ettiği duyurulmuştu. BBC Türkçe tarafından verilen habere göre Adli Tıp Kurumu yaptığı açıklama ile Ethem Sarısülük’ün otopsisi sonucunda kafasından 9 mm. çapında bir mermi çıkarıldığını bildirdi.

Uzun süre boyunca kafasına darbe aldığı, taş sebebiyle yaralandığı ve düşerek başını vurduğuna dair spekülasyonlar yapılan Ethem Sarısülük’ün kafasına isabet eden 9. mm çapındaki mermi sebebiyle yaşamını yitirdiği, Adli Tıp Kurumu tarafından yapılan açıklama ile böylece netlik kazanmış oldu. Darp ve kafa travması sebebiyle değil, silahla vurularak öldürüldüğü anlaşılan Sarısülük’ün otopsisinde mermi çekirdeği eylemcinin beynine saplanmış olarak bulundu.

Ankara Kızılay bölgesinde Taksim Gezi Parkı eylemlerine destek vermek üzere 1 Haziran günü gerçekleştirilen gösterilerde yaralanan Ethem Sarısülük’ün otopsisine uzman hekimler dışında; Sarısülük’ün ailesinin avukatları Teoman Özkan ve Kazım Bayraktar, soruşturma savcısı ile savunma tarafından belirlenen uzman gözlemci katıldı. BBC Türkçeye açıklama yapan ailenin avukatı Kazım Bayraktar; Ethem Sarısülük’ün kafatasında beyne saplanmış halde bulunan merminin 9. mm olduğunu, soruşturmanın hala devam ettiği ve otopsi henüz tamamlanmadığı için daha fazla detay veremeyeceğini ifade etti.

Ethem Sarısülük’ün otopsisinin tüm aşamalarının teker teker fotoğraflandığını söyleyen Avukat Kazım Bayraktar, ayrıca tüm otopsinin de videoya kayıt edildiğini söyledi. Savcılık tarafından Sarısülük’ün otopsisine katılan herkesin imzasının aldığı bir tutanak hazırlanmış olmasına karşın şuan için soruşturmanın selameti açısından tutanak da açıklanmıyor. Kazım Bayraktar; “Soruşturmanın savcısı, soruşturma tamamlanana kadar gizliliğin korunması için tutanağın ayrıntılarını basın ile paylaşmamamızı rica etti, şimdilik savcının ricasına uyacağız ancak tutanağa geçenlerle ilgili size söyleyebileceğim; mermi çekirdeğinin 9 mm. çapında olduğu ve beyne saplanmış halde bulunduğudur.” dedi.

BBC Türkçe tarafından verilen haberde, Avukat Kazım Bayraktar’ın ayrıca Ethem Sarısülük’e ateş eden polisin adının emniyet tarafından günlerdir savcılık ile paylaşılmamasını da eleştirdiği belirtildi. Haberde Bayraktar’ın; “Ankara Valisi, Emniyet Müdürü ve İçişleri Bakanı faili saklama suçu işliyor. Haklarında suç duyurusunda bulunmuş durumdayız ve artık iki davanın da takipçisi olacağız.” şeklinde konuştuğu iddia edildi.

Haber Etiketleri: , , ,


Haber Editörü Hakkında

İlkokul öncesinde tanıştığım Amiga 500, Amiga Workbench kullanmaya çalışırken erken yaşta okuma yazma öğrenmeme sebep oldu. İlkokul yıllarımda 386 DX başında oyun oynamak için geçirdiğim saatler ise MS-DOS kullanmayı öğrenmemi sağlayarak, PC dünyasına kocaman bir adım atmama yardımcı oldu. Üniversite yıllarında özgün içerik üretimine yönelik çeşitli alanlarda çalışmalar yapmaya başladım. Geçen yıllar içinde yüzlerce farklı siteye, onlarca farklı konuda, binlerce farklı yazıyla katkı sağladım ve sağlamaya da devam etmekteyim. Şuanda Tamseo+ ekibinin bir parçası olarak başta Tam Haber olmak üzere çeşitli mecralarda editörlük yapmakta, özgün içerik konusunda farklı sektörlerde faaliyet gösteren firmalara destek sağlamaktayım.Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı Dönün ↑