Ekonomi

Yayımlanma Tarihi: Eylül 9th, 2013 | Haber Editörü: Aysun Kızılay

0

Sanayide üretim hızlandı

Türkiye’de sanayi çarkları çok daha hızlı dönmeye başladı. Sanayi sektöründe üretim geçtiğimiz yılın üretim rakamlarını geçmeyi başardı.

Türkiye İstatistik Kurumu sanayi sektörüne dair en son verileri kamuoyu ile paylaştı. Bu veriler ülkemizdeki sanayi üretiminin arttığı da bu veriler ile ortaya çıktı. Sanayi üretimi geçtiğimiz yıla oranla yüzde 0,9 arttı.

Çarklar hızlandı!

Elbette sanayi sektöründe veriler takvim ve mevsim etkisi de düşünülerek hazırlanıyor. Mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış sanayi üretimi bir önceki aya göre yüzde 0,9 arttı. Takvim etkisinden arındırılmış sanayi üretimi de bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 4,6 arttı.

Sanayinin alt sektörleri de TÜİK tarafından verileri açıklanan sektörler arasında yer alıyor. Alt sektörler mercek altına alındığında Temmuz ayında bir önceki aya göre madencilik ve taşocakçılığı sektörünün endeksinin yüzde 1,8 azaldığı ortaya çıkıyor. Bununla beraber imalat sanayi sektörü endeksi yüzde 1,1 ve elektrik, gaz, buhar ve iklimlendirme üretimi ve dağıtımı sektörü endeksi ise yüzde 0,5 artış gösterdi.


Haber Editörü HakkındaBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı Dönün ↑
  • En Son

    Takipçiler

  • Sosyal Medya Üzerinde Tam Haber !