Dünya

Yayımlanma Tarihi: Eylül 9th, 2013 | Haber Editörü: Aysun Kızılay

0

Rusya ve İran müdahale istemiyor!

Suriye’ye askeri müdahale kapıda! ABD Başkanı Obama ABD Kongresi’nden Suriye’ye askeri müdahale için onay almaya çalışıyor. Bununla beraber çeşitli ülkelerden de çözüm önerileri gelmeye devam ediyor. Bu ülkelere son eklenen Rusya ve İran oldu. Bu iki ülke Suriye’ye askeri harekatı engellemek istiyor.

Rusya ve İran Suriye’ye düzenlenmesi planlanan askeri harekatı engellemek için Esad’sız bir çözüm önerisinde bulunmaya hazırlanıyor. Özellikle ABD Başkanı Obama’nın kongreden onay alma çabasına karşılık olarak ileri sürülmesi planlanan çözüm önerisinin amacı Obama’nın bu çabasını boşa çıkarmak olacak.

Rusya’nın başkenti Moskova’da Rusya Dış İşleri Bakanı Sergey Lavrov’la bir görüşme yapan Suriye Dışişleri Bakanı Velid Muallim’in Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’e bir plan sunacağı iddia edildi. Bu iddiayı dünya gündemine taşıyan ise İsrail gazetesi Haaretz oldu.

“Seçimler erkene çekilsin”

İddiaya göre, Suriye Dışişleri Bakanı Velid Mualim, Putin’e, Suriye’de devlet başkanlığı seçimlerinin erkene çekilmesi ve Beşşar Esad’ın yeniden aday olmamasını içeren bir plan sunacak. Planın detaylarını, İran Ulusal Güvenlik ve Dış Politika Komitesi Başkanı Alaaddin Burucerdi ile Suriyeli yetkililerin birkaç gün önce şekillendirdikleri belirtildi.


Haber Editörü HakkındaBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı Dönün ↑
  • En Son

    Takipçiler

  • Sosyal Medya Üzerinde Tam Haber !