Spor

Yayımlanma Tarihi: Haziran 22nd, 2013 | Haber Editörü: Hasan Arıkan

0

Premier Lig Korsan Yayın Avında

İngiltere Premier Lig yönetimi, lig maçlarını yayınlayan popüler bir internet sitesine erişimin engellenmesi için başvuruda bulundu. Firstrow1.eu adresi üzerinden hizmet veren İsveç merkezli internet sitesinin engellenmesini isteyen Premier Lig yönetimi, mahkeme kararı çıkartarak korsan yayınların önüne geçmeyi hedefliyor. İnternet servis sağlayıcıları henüz kendilerine bu şekilde bir resmi talebin ulaşmadığını belirtirken, şayet siteye erişimin engellenmesine yönelik bir mahkeme kararı çıkması halinde karara uyacaklarını belirtti. Yakın geçmişte aralarında ünlü paylaşım sitesi Pirate Bay’ın da bulunduğu birçok siteye erişimin engellenmesinin ardından şimdi de Firstrow1.eu adresindeki İsveç merkezli sitenin engellenip engellenmeyeceği konuşuluyor.

İngiliz müzik endüstrisinin üst kurumu olan BPI tarafından daha önce yapılan başvurunun kabul edilmesiyle birçok korsan müzik sitesinin engellenmesini göz önünde bulunduran Premier Lig yönetimi, en çok üyesi bulunan internet servis sağlayıcılarına konuyla ilgili mektup gönderdi. Servis sağlayıcılar kendilerine ulaşan talebin resmi bir mahiyet taşımaması sebebiyle sitenin erişimine henüz engel koymazken, talebin mahkemeden gelmesi yani yasal kimlik kazanması halinde karara uyacaklarının sinyallerini veriyor. Premier Lig yönetimi gönderdiği mektupla, servis sağlayıcıların korsan yayınların engellenmesine yönelik adım atmasını istese de şuan için talebe konu olan Firstrow1.eu sitesine hala erişim sağlanabiliyor.

BBC ise geçtiği haberde söz konusu servis sağlayıcı şirketlerle görüştüğünü, bu firma yöneticilerin gönüllü olarak siteye erişimi engellemeyeceklerini ancak yasal bir karar olması halinde konunun değerlendirileceğinin ifade edildiğini söylendi. BBC bu açıklamaları, mahkeme kararına uyulacağının sinyalleri olarak yorumladı. İngiliz Premier Lig maçlarının yayın haklarını elinde bulunduran BT, gelecek sezon maçları yeni bir kanal üzerinden yayınlayacağını açıkladı. 246 milyon sterlin ödeyerek Premier Lig’in gelecek sezon maçlarının yayın hakkını satın alan BT ise bu olayda şaşırtıcı bir biçimde servis sağlayıcılarından yana tutum sergiledi. Zira BT de internet üzerinden yayın hizmeti sunan ve geçmişte yayınlarının engellenmesine yönelik mahkeme kararlarıyla hukuki mücadele vermiş bir şirket.

Haber Etiketleri: , ,


Haber Editörü Hakkında

İlkokul öncesinde tanıştığım Amiga 500, Amiga Workbench kullanmaya çalışırken erken yaşta okuma yazma öğrenmeme sebep oldu. İlkokul yıllarımda 386 DX başında oyun oynamak için geçirdiğim saatler ise MS-DOS kullanmayı öğrenmemi sağlayarak, PC dünyasına kocaman bir adım atmama yardımcı oldu. Üniversite yıllarında özgün içerik üretimine yönelik çeşitli alanlarda çalışmalar yapmaya başladım. Geçen yıllar içinde yüzlerce farklı siteye, onlarca farklı konuda, binlerce farklı yazıyla katkı sağladım ve sağlamaya da devam etmekteyim. Şuanda Tamseo+ ekibinin bir parçası olarak başta Tam Haber olmak üzere çeşitli mecralarda editörlük yapmakta, özgün içerik konusunda farklı sektörlerde faaliyet gösteren firmalara destek sağlamaktayım.Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı Dönün ↑