Siyaset

Yayımlanma Tarihi: Ağustos 19th, 2013 | Haber Editörü: Aysun Kızılay

0

“PKK sözlerini yerine getirmedi”

Türkmenistan ziyareti dönüşünde gazetecilerin sorularını yanıtlayan Başbakan Erdoğan gündem üzerine çarpıcı açıklamalar yaptı. Özellikle başkanlık sistemi ile PKK affı konusuna değinen Başbakan gazetecilerin sorularını da yanıtlarken PKK’nın verdiği sözleri yerine getirmediğini dile getirdi.

PKK’yı kapsayan bir genel affın gündemde olup olmadığı yönündeki soruya Başbakan recep Tayyip Erdoğan “Asla bir genel af söz konusu değildir” şeklinde bir yanıt verdi. Af hususunda kendi görüşlerinin farklı olduğunu dile getiren Başbakan Erdoğan “Kişilere karşı suçlarda, kişiler af yetkisine sahiptir. Devlete karşı suçlarda devletin yetkisi vardır. Adam öldürme vs konularda devletin yetkisi olmaz” demekle yetindi.

“Sözlerini yerine getirmediler”

Çözüm sürecine yönelik sorulara da kısa yanıtlar vermekle yetinen Başbakan Erdoğan PKK’yı kastederek “Türkiye’yi terk konusunda verilmiş sözler yerine gelmiş değildir. Çok çok basit anlamda, o da çocuk, yaşlı kadın gibi yüzde 20 gibi bir durum. Bunun dışında ‘çıkma’ diye bir şey söz konusu değil. Akil İnsanlar’ın bize verdiği raporlardan hareketle atılması gereken adımları atıyoruz. Son zamanlarda bölücü terör örgütü ile ilgili yazılı görsel medya çok yoğun bir yayın yapıyor. Adeta örgütü ülkenin kurtuluşuymuş gibi lanse edişler filan. Manşetlere örgüt yöneticilerinin açıklamalarının çıkarılması. Bunlar benim ülkeme fayda getirmiyor, zarar getiriyor. Zaten silahı bırakmış değiller. Bunlar kendi durumlarını ortaya koyuyorlar. Saldırırım diyene karşı bu ülkenin güvenlik güçleri de herhalde ‘Hoşgeldin’ demeyecek, gereğini yapacaktır” şeklinde bir değerlendirmede bulundu.

“Demokratikleşme paketinde sürpriz olabilir”

Açıklamalarında uzun süredir gündemde olan demokratikleşme paketine de değinen Başbakan Erdoğan, “Ben çalışmamı bitirdim. Bu hafta ilgili kurullarda bir görüşme daha yapıp önümüzdeki günlerde açıklayacağız. Geneliyle duyduğunuz şeyler ama bir iki sürpriz olabilir. Bazen öyle şeyler yazılıyor ki hayret ediyorum. Ülkemizi rahatsız edecek şeyler üzerinde durmuyoruz” dedi. Pakette ana dilde eğitimin önünün açıldığına dair bir soruya “hayır” yanıtını veren Erdoğan özel okullarda da olmadığını söyledi.


Haber Editörü HakkındaBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı Dönün ↑
  • En Son

    Takipçiler

  • Sosyal Medya Üzerinde Tam Haber !