Yerel tektaspirlantayuzuk

Yayımlanma Tarihi: Nisan 25th, 2017 | Haber Editörü: Çağdaş Akagündüz

0

Pırlantaların Fiyatı Nasıl Belirlenir?

Elmasın şekillendirilmesiyle ortaya çıkan pırlantanın fiyatlandırılırken nelere dikkat edildiği her zaman merak edilir. Çoğu zaman farklı unsurların pırlantanın değerini belirlediği söylenmesine rağmen aslında ne pırlanta ne de hammaddesi olan elmas için herhangi bir kesin fiyatlandırma ölçeğinden bahsedilmesi imkansızdır. İlk bakışta dünya üzerindeki en değerli ticari varlıklardan biri olan pırlantanın kesin bir fiyatının olmadığı kulağa garip gelse de, her bir pırlantanın eşsiz olması ve inceleyen kişi için sahip olduğu değerin farklı olması fiyatın da herkes tarafından kabul görecek şekilde belirlenememesine sebep olur. Pırlantalara “ön değer” olarak fikir vermesi açısından fiyat biçilmesi söz konusudur ancak bu ön değerin alıcı tarafından sorgusuz sualsiz kabul edileceği anlamına gelmez.

Tek taş pırlanta yüzük alırken herkes ödeyeceği meblağ ile mümkün olduğunca değerli bir pırlantaya sahip olmak ister. Ancak pırlantanın değeri, kişiden kişiye göre değişen yani öznel bir yorumdan başka bir şey değildir. Her pırlanta, onu inceleyen kişiye farklı bir şekilde görünür. Daha önceden ön değeri belirlenen bir pırlanta taşa alıcının bu ön değerin iki katını teklif etmesi mümkündür. Ancak farklı bir alıcı ise belirlenen ön değeri çok yüksek bulabilir ve pırlantaya ön değerinin ancak yarısını teklif edebilir. Aynı pırlantaya iki farklı alıcının verdiği fiyat arasında iki, üç kat fark olması son derece yaygın görülen bir durumdur. Zira yüksek fiyat veren alıcı için pırlanta çok değerliyken, diğer alıcı yaptığı inceleme sonucunda pırlantayı bu kadar değerli görmeyebilir.

Pırlantaların renginin dahi fiyatı etkilemesi söz konusu olsa da, farklı renkteki pırlantaların da kendine özgü alıcıları vardır. Karat değeri yani ağırlık satılan ticari varlığın miktarını arttırdığı için fiyat üzerinde direk etkilidir. Berraklık ve kesim de fiyatlandırmada dikkate alınan unsurlar arasında yer alır. Berraklığın pırlantalara değer biçilirken dikkate alınan en önemli faktör olduğu ve mükemmel bir kesimin de taşın değerini arttırdığı genel kabul gören görüştür. Yine de her biri tamamıyla kendine has olan elmaslardan kesilen pırlantaların değeri, kişiden kişiye büyük farklılık gösterebilir.

Haber Etiketleri:


Haber Editörü Hakkında

Pamukkale Üniversitesi'nde borsa üzerine eğitim aldım. Anadolu Üniversitesi'nde işletme bölümünde okuyorum. 22 ocak 2010'da Kötü Sözlük'ü kurdum. 2012 sonlarına doğru Karamel Bilişim bünyesine katıldım ve Tamseo.com.tr'yi kurdum. Bir yandan Tamseo.com.tr ile Kurumsal İnternet Çözümleri üretirken bir yandan da Tamhaber.com.tr için yazarlık yapıyorum. Sosyal medya üzerinden takip edebildiğimiz, medyanın yazmamayı tercih ettiği haberleri derliyorum.Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı Dönün ↑