Sosyal Medya no image

Yayımlanma Tarihi: Kasım 17th, 2017 | Haber Editörü: Çağdaş Akagündüz

0

Pırlantaların Değerini Belirleyen En Önemli Faktörler

Evlenme tekliflerinin vazgeçilmezleri arasında ilk sırada yer alan tektaşlar kadar değerli olan ve son yıllarda yoğun ilgi görerek, pırlanta tasarımlarında trendi belirleyen ürünlerden birine dönüşen beştaş pırlanta yüzük modelleri kusursuz ışıltısıyla prestijli bir şıklık vaat ediyor. Beştaş yüzük modelleri kadar revaçta olan diğer pırlanta ürünleriyse her dönem moda olan pırlanta ışıltısına sahip küpe ve kolyeler. Bu eşsiz ışıltısıyla tüm kadınların ortak tutkusu olan takılarda genellikle kullanılan pırlanta taşların karat değeri yani büyüklüğüne bakılsa da, kalite ve dolayısıyla fiyatı belirleyen en önemli unsur ne kadar büyük taş kullanıldığından önce berraklık ve renk sonraysa kesimin ne kadar kusursuz yapıldığıdır. Bunlara dikkat edilmemesi ve sadece karat değeriyle ilgilenilmesi durumunda zannedildiği kadar değerli olmayan taşlarla hazırlanan, sıradan bir pırlanta yüzük veya kolyeye hatırı sayılır meblağlar ödenmesi söz konusu.
Pırlanta alışverişlerinde her şeyden önce güvenle alışveriş yapılabilecek bir pırlanta mağazası veya kuyumcu bulmak gerekir. Aksi takdirde art niyetli satıcılar, çoğu insan gibi sadece taşların büyüklüğüyle ilgilenen müşteriye kalitesiz ve sertifikasız taşlarla hazırlanan düşük değerli pırlanta kolye, küpe veya beştaş yüzükleri yüksek meblağlarla satabilir. Pırlantaları değerli kılan, kesimde kullanılan elmas yani cevherdir. Nadide bir elmas parçası olmaması durumunda kesimin nasıl yapıldığı da önemsiz bir detaya dönüşecektir. Zira kesimin ardından ortaya nadide, yüksek değerli bir pırlanta taş çıkması için kullanılacak elmas cevherinin de nadide olması gerekir. Elmas parçasının ne kadar eşsiz olduğu ise berraklık değeri ve rengine bakarak belirlenir.
Pırlanta taşların değerlendirilmesinde berraklık ve renk en önemli iki unsurken unutulmaması gereken, en nadide elmas üzerinde bile çalışılıyor olsa ortaya eşsiz bir pırlanta çıkması için kesimin de kusursuz yapılması gerektiğidir. Zira bu eşsiz elmas parçasının kesiminde yapılacak çok küçük bir hata bile nihai ürün olan pırlantanın hatırı sayılır oranda değer kaybına uğraması için yeterli olacaktır. Tam aksi düşünüldüğündeyse berraklık değeri düşük, sıradan bir elmasla çalışılması durumunda kesimin mükemmel olması bile cevherin kendisi nadide olmadığı için sonucu değiştirmeyecektir. Kısacası tüm bu bileşenlerin aynı anda karşılanması durumunda pırlantanın eşsizliğinden söz edilebilir.


Haber Editörü Hakkında

Pamukkale Üniversitesi'nde borsa üzerine eğitim aldım. Anadolu Üniversitesi'nde işletme bölümünde okuyorum. 22 ocak 2010'da Kötü Sözlük'ü kurdum. 2012 sonlarına doğru Karamel Bilişim bünyesine katıldım ve Tamseo.com.tr'yi kurdum. Bir yandan Tamseo.com.tr ile Kurumsal İnternet Çözümleri üretirken bir yandan da Tamhaber.com.tr için yazarlık yapıyorum. Sosyal medya üzerinden takip edebildiğimiz, medyanın yazmamayı tercih ettiği haberleri derliyorum.Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı Dönün ↑