Sosyal Medya no image

Yayımlanma Tarihi: Ağustos 2nd, 2017 | Haber Editörü: Çağdaş Akagündüz

0

Petek Temizleme Nasıl Yapılır?

Petek temizleme işlemleri profesyonel şekilde ve nitelikli materyaller kullanılarak yapılması gereken bir işlemdir. Amatör yöntemlerle gerçekleştirilen petek temizliği uygulamaları tesisat sistemine zarar verebileceği gibi, ısı verimliliği konusunda da etki sağlamaz. Bu nedenle petek temizliği uygulamalarının doğru teknikler kullanan uzman firmalar tarafından yapılması önem taşır.

Petek temizliğinin profesyonel temizleme makineleri ve kimyasal maddeler kullanılarak yapılması gereklidir. Temizleme sırasında gerçekleştirilen aşamalar şöyledir:

  1. Petek temizleme makinesi, banyo ve tuvalet gibi giderlere en yakın olan peteğe bağlanır. Peteklerin temizlenmesi sırasında kirli suyun etraf kirlenmeden boşaltılması için peteğin gidere yakın olması önemlidir.
  2. Makineye eklenen kimyasal temizleyici toz, tesisat sistemi içerisinde dolaştırılır. Bu sırada kombinin kapalı olması önemlidir. Temizleyici madde makine yardımıyla yalnızca peteğin içinde dolaştırılır.
  3. Peteklere kimyasal çözücü içeren su verildikten sonra, kirli suyun temizlenmesi için boşaltım işlemi yapılır.
  4. Radyatörlerde kimyasal madde kalmaması için durulama işlemi yapılmalıdır. Bu nedenle, makine aracılığıyla peteklere yeniden temiz su aktarılır ve su devri yapıldıktan sonra boşaltım sağlanır.
  5. Peteklerdeki kirin temizlenmesi sırasında peteklerin içine hava dolacağından, tüm peteklerin havası alınır. Temizleme işlemi tek bir petek üzerinden tüm peteklere uygulandığı gibi, peteklerde biriken hava için peteklere tek tek işlem uygulanır.
  6. Petek temizliği işleminin son aşamasında, kombinin filtresi temizlenir. Böylece peteklere aktarılacak suyun kirli su olması önlenir.
  7. Tüm işlemler tamamlandıktan sonra, kombi çalıştırılarak petekler kontrol edilir. Ayrıca peteklerin optimum düzeyde ısı sağlaması için kombi ve petek ayarları yeniden yapılır.

Ortalama olarak 2-3 saat içerisinde tamamlanan ve ortam kirlenmeden yapılan petek temizleme uygulamaları sayesinde ısı verimliliği ve enerji tasarrufu sağlanmaktadır. Ekonomik petek temizliği fiyatları sayesinde herkes tarafından alınabilecek bir hizmet olan temizlik uygulaması sayesinde doğalgaz faturalarında da kısa süre içerisinde düşüş görülmektedir.

Haber Etiketleri: , ,


Haber Editörü Hakkında

Pamukkale Üniversitesi'nde borsa üzerine eğitim aldım. Anadolu Üniversitesi'nde işletme bölümünde okuyorum. 22 ocak 2010'da Kötü Sözlük'ü kurdum. 2012 sonlarına doğru Karamel Bilişim bünyesine katıldım ve Tamseo.com.tr'yi kurdum. Bir yandan Tamseo.com.tr ile Kurumsal İnternet Çözümleri üretirken bir yandan da Tamhaber.com.tr için yazarlık yapıyorum. Sosyal medya üzerinden takip edebildiğimiz, medyanın yazmamayı tercih ettiği haberleri derliyorum.Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı Dönün ↑