Teknoloji

Yayımlanma Tarihi: Temmuz 29th, 2013 | Haber Editörü: Aysun Kızılay

0

Parmak izini tanıyan dokunmatik ekran

Dokunmatik ekranlar üzerinde yapılan çalışmalardan bir olumlu netice daha alındı. Kullanıcılarının kimliğini parmak izinden tanıyabilen dokunmatik ekran geliştirildi. Bu teknoloji yakın zamanda kullanıcılara da ulaşabilecek!

Teknoloji dünyasının gündemini bir anda değiştiren haber Almanya’nın Postdam kentinden geldi. Hasso Plattner Enstitüsü’nde görev yapan Christian Holz’un başında bulunduğu ekip, parmak izi taraması yapan ilk dokunmatik ekranı geliştirmeyi başardı.

Adı “Fiberio” oldu

Geliştirilen masa üstü dokunmatik ekrana “Fiberio” adı verildi. Holz, “Ekranlar parmak izini tarayamıyor ve parmak izi sensörleri görüntü sunamıyor. Biz her ikisini de yapan teknoloji geliştirdik” diyerek buluşları hakkında bilgi verdi. Ekibin amacı dokunmatik ekranların önemli bir eksiğini kapatmaktı. Ekranlar ışık saçıyor ancak ışığı algılayamıyor. Bu yüzden, ekranın içine ayrı bir sensör yerleştirilmediği müddetçe ekranlar kullanıcıları parmak izi taramasıyla tespit edemiyordu.

İşte buluşun hikayesi!

Holz ve Baudisch, önce bir prototip geliştirdi ve bu prototipte düz bir yüzeye 3 mm uzunluğunda optik fiberleri toplu halde yerleştirdi. Her bir fiber, camın altında yer alan görüntü projektöründen çıkan görünür ışığın ışınlarını saçma görevini yürütüyor. Projektörün yanındaki bir diğer kaynaktan çıkan kızılötesi ışınlar ise parmak izinden yansıyor ve kızılötesi kamerada toplanıyor.


Haber Editörü HakkındaBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı Dönün ↑
  • En Son

    Takipçiler

  • Sosyal Medya Üzerinde Tam Haber !