Oyunlar

Yayımlanma Tarihi: Haziran 19th, 2013 | Haber Editörü: Hasan Arıkan

Pac-Man

Pac-Man Hasan Arıkan

Pac-MAn

Grafik
Oynanabilirlik
Ses

Summary: Atari oyunu pac-man ve efsaneleşen hikayesi.

2.3

#pacman


User Rating: 0 (0 votes)

Namco tarafından 1980 yılında piyasaya sürülen Pac-Man, çok kısa bir süre zarfında dünya çapında popüler olmuş ve birçok insan için “Atari” kelimesiyle eşanlamlı bir oyundur. Labirent içinde sarı diskleri yiyerek bitirmeye çalışan oyuncunun hayalet canavarlardan kaçtığı Pac-Man, çok basit gibi görünen bir oyun dinamiğine sahip olmasına karşın herkes tarafından oynanabilen ve oldukça da keyifli bir oyun olduğu için bir efsane haline gelmiştir. Ülkemizde ilk olarak Atari-2600 kartuşlarıyla piyasaya sürülen oyunun ilk sürüm ismi ise “Dobişko” olarak belirlenmiştir.

Pac-Man oyunun ilginç bir hikayesi de, oyunun gerçek adının Puck-Man oluşudur. Japonya’da atari salonlarında Puck-Man olarak oynana oyun, ABD’de bazı oyun salonlarının oyunun adındaki “P” harfini “F” olarak yazmasından ötürü Pac-Man ismini almıştır. Böylece yanlış anlaşılmaya ihtimal verilmemiş ve bundan sonra da oyun tüm dünyada Pac-Man olarak lanse edilmiştir. Dünya bilişim devi Google, 2010 yılında bu efsaneyi hatırlatmak için Pac-Man’i Doodle olarak bilinen ünlü logosuna taşımıştır.

Haber Etiketleri: , ,


Haber Editörü Hakkında

İlkokul öncesinde tanıştığım Amiga 500, Amiga Workbench kullanmaya çalışırken erken yaşta okuma yazma öğrenmeme sebep oldu. İlkokul yıllarımda 386 DX başında oyun oynamak için geçirdiğim saatler ise MS-DOS kullanmayı öğrenmemi sağlayarak, PC dünyasına kocaman bir adım atmama yardımcı oldu. Üniversite yıllarında özgün içerik üretimine yönelik çeşitli alanlarda çalışmalar yapmaya başladım. Geçen yıllar içinde yüzlerce farklı siteye, onlarca farklı konuda, binlerce farklı yazıyla katkı sağladım ve sağlamaya da devam etmekteyim. Şuanda Tamseo+ ekibinin bir parçası olarak başta Tam Haber olmak üzere çeşitli mecralarda editörlük yapmakta, özgün içerik konusunda farklı sektörlerde faaliyet gösteren firmalara destek sağlamaktayım.Yukarı Dönün ↑