Dünya

Yayımlanma Tarihi: Temmuz 6th, 2013 | Haber Editörü: Aysun Kızılay

0

Ordu’dan Mursi’ye “Türkiye’ye git” teklifi

Firar suçlaması ile yargılanacak olan Muhammed Mursi’ye ordudan “Türkiye’ye git” teklifinin geldiği ortaya çıktı. Mısır’ın El Ahram gazetesinin haberine göre Mursi ordunun bu teklifini geri çevirdi.

Darbe öncesinde Mısır ordusu siyasilere 48 saatlik süre tanıyan bir ultimatom yayınlamıştı. El Ahram gazetesinin haberine göre bu sürenin dolmasına kısa bir süre kala Muhammed Mursi ordu tarafından bir kışlaya götürüldü. Bu kışlada Mursi ile Mısır ordusunun üst düzey yetkilileri arasında bir pazarlık yapıldı. Ordu Mursi’ye Türkiye, Katar ya da Yemen’e gitmesini teklif etti. Mursi ise ülkesinden ayrılmayı reddetti ve Cumhurbaşkanlığı görevinden istifa etmeyeceğini söyledi. Bunun üzerine ordu birkaç saat içerisinde darbe yaptı.

Mursi “firar” suçundan yargılanacak!

Bu arada Mısır Başsavcısı Abdülmecid Mahmud ile birlikte darbe ile görevden alınan Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi “yabancı güçler ile işbirliği içerisinde bulunmak, istihbarat toplamak ve firar etmek” suçlarından yargılanacak. Yargılanacak olanlar arasında Müslüman Kardeşler Teşkilatı liderleri de bulunuyor.

Mursi dava gününü Mısır’ın başkent Kahire’de ordu tarafından gözetim altında tutulan bir evde bekliyor. Mursi’nin evden çıkmasına izin verilmiyor.


Haber Editörü HakkındaBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı Dönün ↑
  • En Son

    Takipçiler

  • Sosyal Medya Üzerinde Tam Haber !