Sosyal Medya

Yayımlanma Tarihi: Ekim 21st, 2019 | Haber Editörü: Çağdaş Akagündüz

0

Ofis İç Mimarisi

İşyerinin ofis tasarımında düzenlemeye gitmek isteyen işverenlerin profesyonel yardım için başvurduğu iç mimarlardan ne istediğini bilmemesi ne kadar büyük bir sorunsa, belli konularda iç mimarın işine karışılarak düzenlemelerin dikte edilmesi de aynı derece büyük bir problemdir. Ofis iç mimari projelerinde öncelikle ne istendiğinden çok, iç mimarın istekleri yerine getirmesi için ne boyutta bir bütçeyi yönettiğine dikkat etmek gerekiyor. Farklı tasarımıyla iş görüşmelerine gelen potansiyel müşterilerin dikkatini çekecek, prestijli tasarım çizgisiyle marka değerini vurgulayan bir ofis tasarımı beklerken iç mimarın tüm bunları ancak komik denebilecek bir bütçeyle yerine getirmesini beklemek; olsa olsa hayalperestlik olarak nitelendirilebilir.
İç mimarların ofis dekorasyonu ve her ölçekten yapısal düzenlemeler için ne kadar harcamaya yapacağı, aslında tamamen müşterinin iç mimardan ne istediğine bağlı olarak değişir. Her zaman için yapısal ve mekânsal sorunlar için en düşük bütçeli çözümleri üretmeye çalışan iç mimarlar yine de belli bir bütçe doğrultusunda uygulama yapar. Tasarıma başlarken mimarın proje için ayrılan azami bütçeyi bilmesi, projeyi bu doğrultuda geliştirmesine imkan sağlar ancak mimardan küçük bir bütçeyle mucizeler yaratmasını beklemek de gerçekçi değildir.
Ofislerin mekânsal ve yapısal sorunlarına çözüm üretirken tüm iç mimarlar estetik öğeler kadar mekanın kullanım işlevselliğini de düşünür. Ofis çalışanlarının işlerini kolaylaştıracak, iş hayatının zorluklarına akılcı çözümler üretecek kadar işlevsel kullanım vaat eden bir mekan tasarlamaya çalışan iç mimar bunun için mekanı mümkün olduğunca ideal verimlilikle kullanmaya gayret eder. Boş alanlarını akıllıca değerlendirmek için gerektiğine müşteriye özel ofis mobilyaları ve depolama üniteleri de tasarlanabilir. Estetikle işlevsellik arasındaki bu dengeyi tutturmak ve bunu da istenen bütçeyi aşmadan yapmak, iç mimarların ofis tasarımlarındaki en zorlu görevidir. Zira evin kötü şekilde dekore edilmesi insanlara para kaybettirmezken aynı durumun ofis için söylenmesi mümkün değildir. İşlevsellikten uzak tasarımıyla firma çalışanlarının günlük iş yaşamını daha da zorlaştıran ofisler verimlilik kaybına sebep olurken itici ve sıkıcı bir tasarım da müşterileri kararlarını negatif yönde etkileyebilir.


Haber Editörü Hakkında

Pamukkale Üniversitesi'nde borsa üzerine eğitim aldım. Anadolu Üniversitesi'nde işletme bölümünde okuyorum. 22 ocak 2010'da Kötü Sözlük'ü kurdum. 2012 sonlarına doğru Karamel Bilişim bünyesine katıldım ve Tamseo.com.tr'yi kurdum. Bir yandan Tamseo.com.tr ile Kurumsal İnternet Çözümleri üretirken bir yandan da Tamhaber.com.tr için yazarlık yapıyorum. Sosyal medya üzerinden takip edebildiğimiz, medyanın yazmamayı tercih ettiği haberleri derliyorum.Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı Dönün ↑
  • En Son

    Takipçiler

  • Sosyal Medya Üzerinde Tam Haber !