Sosyal Medya

Yayımlanma Tarihi: Haziran 23rd, 2013 | Haber Editörü: Çağdaş Akagündüz

0

O Biber Gazları İncelenmiş!

Gezi parkı eylemleri ile ilgili olarak insanların akıllarında yer eden ve bundan yıllar sonra dahi hatırlayıp ‘’o ne biber gazıydı öle’’ diyecekleri cümleleri şimdiden sözlüğümüze ekleyen bir durum vardı ki o da Gezi eylemlerinde halkın üzerine sıkılan biber gazlarıydı. Bu biber gazları kimileri tarafından aşırı yoğun bulundu ki son yılları en fazla biber gazı tüketen ülkesi haline gelmemiz sadece birkaç haftamızı aldı, kimileri tarafından da halkın sağlığını tehlikeye atan biber gazlarıydı. Şimdi gel gelelim emniyetin bu biber gazlarını mercek altına almasına. Tepkiler yoğunlaşınca ve bu konuda özellikle uluslar arası platformlardan da tepkiler gelmeye başlayınca biber gazları inceleme altına alınmaya başlandı.

EMNİYET BİBER GAZLARINI İNCELEMİŞ!

Emniyet yoğun bir şekilde tepki yaratan bu biber gazları ile ilgili olarak önemli bir inceleme başlatmış. Öncelikle biber gazlarının insan üzerinde nasıl bir etki yarattığını öğrenelim biber gazları insan ile temas halinde insan derisinde yanma hissi ve tahriş oluşturur. Özellikle göz ile temasında geçici süreli körlükler dahi yaratabilen biber gazlarının bütün bu etkilerinin geçici olduğu bilinmektedir. Biber gazları etkilerini kaybettikten sonra ve özellikle bu bölgeler su ile yıkandıktan sonra yan etkiler bir bir ortadan kaybolmaya başlar. Türkiye’de kullanılan biber gazlarının da bu şekilde olduğu daha önceleri bilinmekteydi. Hatta biber gazı pek çok ilaç içeriğinde ağrı kesici olarak yer alan maddelerden oluşturulmaktaydı. Emniyetin istediği raporda da bulunan bu bilgiler biber gazı konusunda emniyetin halkın aklında yer alan sorulara cevap oluşturmaya çalıştığı anlaşılmaktadır.

O BİBER GAZLARI ZARARSIZMIŞ

Polis ile halk arasında meydana gelen çatışmalarda biber gazları kullanımının önemli nedenlerinden biri olarak halk ile polisin yakın temasta olması geliyor. Halkın üzerine meydanlarda toma ile su sıkmayı tercih eden polis özellikle tomaların giremediği ara sokaklarda biber gazını haddinden fazla kullandı. Biber gazları öylesine çok kullanıldı ki hatta kapalı alanlarda kullanımı önemli sağlık sorunları yarattı. Bilindiği üzere polis bazı kapalı alanlara da biber gazı ile müdahalelerde bulunmuştu. Sonuç olarak emniyetin istediği raporda biber gazlarının insan üzerinde geçici sağlık sıkıntıları yarattığı ve insan sağlığını kalıcı olarak tehlike altına atmadıkları belirtmiş.

 

Haber Etiketleri: ,


Haber Editörü Hakkında

Pamukkale Üniversitesi'nde borsa üzerine eğitim aldım. Anadolu Üniversitesi'nde işletme bölümünde okuyorum. 22 ocak 2010'da Kötü Sözlük'ü kurdum. 2012 sonlarına doğru Karamel Bilişim bünyesine katıldım ve Tamseo.com.tr'yi kurdum. Bir yandan Tamseo.com.tr ile Kurumsal İnternet Çözümleri üretirken bir yandan da Tamhaber.com.tr için yazarlık yapıyorum. Sosyal medya üzerinden takip edebildiğimiz, medyanın yazmamayı tercih ettiği haberleri derliyorum.Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı Dönün ↑