Dünya

Yayımlanma Tarihi: Temmuz 9th, 2013 | Haber Editörü: Aysun Kızılay

0

Mısır’ın başbakanı belli oldu

Mısır’ın yeni başbakanı belli oldu. Geçici Cumhurbaşkanı Adli Mansur, bir dönem maliye bakanlığı görevini yürütmüş olan Hazim El-Biblavi’yi Başbakan olarak atadı.

Dış ilişkilerden sorumlu olan Cumhurbaşkanı Yardımcılığı görevine de Muhammed El Baradey atandı. Atamaların ardından kameraların karşısına geçen Mısır Ordusu Genel Kurmay Başkanı Abdülfettah El Sisi oldu. Sisi atamalar ile ilgili olarak “Biz mevcut durumun ciddiyetini anlamak ve ne pahasına olursa olsun kamu barışını korumak için siyasi ve sosyal yaşamda yer alan tüm aktörlerin fikirlerini alıyoruz” dedi.

“Sonuçları kabul etmiyoruz!”

Siyaset platformunda bunlar yaşanırken sokaklarda protestolar tüm hızıyla sürüyor. Bilindiği gibi Cumhurbaşkanı Mansur, 9 aylık geçiş dönemi için 33 maddelik anayasa yayınlamıştı. Müslüman Kardeşler ise bu anayasayı veya cuntanın aldığı herhangi bir kararı tanımayacaklarını açıkladı. Abdel Rahman El Barr “Biz askeri darbeyi ve sonuçlarını kabul etmiyoruz. Yeni anayasa açıklaması hakkında da bir şey diyemeyiz çünkü yasa dışı bir rejim tarafından üretildi” dedi.

Kahire’nin Adeviyye Meydanı’nda Müslüman Kardeşler asker ateşi sonucu hayatını kaybedenler için gıyabi cenaze namazı kıldı. İskenderiye’de de olaylarda hayatını kaybeden bir polis için cenaze töreni düzenlendi. Törene katılanlar “Katil Mursi” sloganları attı.


Haber Editörü HakkındaBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı Dönün ↑
  • En Son

    Takipçiler

  • Sosyal Medya Üzerinde Tam Haber !