Dünya

Yayımlanma Tarihi: Temmuz 4th, 2013 | Haber Editörü: Çağdaş Akagündüz

0

Mısır’da Darbe !

Günlerdir ayakta olan Mısır halkı bugün askeri darbe ile karşılaştı. Kahire Üniversitesi önünde toplanan binlerce kişi Mursi yanlılarına ateş açtılar. Mursi yanlısı olan tam 16 kişi hayatını kaybetti. Gelişmelerden sonra askeri darbe gerçekleşti ve Mursi’nin yurtdışına çıkması yasaklandı. Mısır ordusu bütün devlet binalarını çevreledi ve ordu işe ilk devlet televizyonunu ele geçirmekle başladı.

ORDU DARBE SİNYALİ VERMİŞTİ

Mısır’da gerçekleşen olaylar sonucunda ordu darbe sinyali vermiş ve gelişmeler gerek yerel kanallarda gerek uluslar arası kanallarda pür dikkat takip edilmeye başlanmıştı. Mursi yanlılarına kalabalıktan açılan ateş sonucu ise yüzlerce kişi yaralanmış ve 16 kişide ölmüştü. Mısır Sağlık Bakanlığı tarafından verilen bu haberden sonra ordu harekete geçti ve ilk olarak devlet televizyonunu ele geçirmekle işe başladı. Ordu hükümete halkın taleplerini yerine getirilmesi için yaklaşık 48 saatlik bir süre tanımış fakat bu süre sonunda darbe sinyali vermişti. Halkın isteklerini yerine getirmek için elle tutulur bir adım atmayan hükümet darbeye davetiye çıkardı.

MURSİ KAYIP!

Cumhurbaşkanlığı resmi sitesinden yapılan açıklamalar ise halkı ikna etmeye yönelik oldu. Önümüzde ki parlamento seçimlerinde bir koalisyon hükümeti kurmayı öneren hükümet kanadı aynı zamanda Mursi’nin nerede olduklarını bilmediklerini açıkladılar.  Tam teşekküllü Mısır ordusu sokaklarda. Tanklar, silahlar, askerler Mısır sokaklarında kol geziyor. Ordu tanıdığı süre sonunda Mısır’da harekete geçti ve ordunun bir açıklama yapması beklenmeye başlandı.

MURSİ HALKA ÇAĞRI YAPTI!

Gelişmeler arasında yurtdışına çıkışı yasaklanan Cumhurbaşkanı Mursi halka askeri darbe ile barışçıl bir şekilde mücadele edin dedi. Mısır daha önce de liderini devirmek için harekete geçmişti. Ve istemediği lideri devirerek yeniri hükümet kurulmasını sağlamıştı. Mursi’nin hükümeti ise tam bir yıl sonra halk ayaklanması ile karşı karşıya kaldı. Şimdi tüm gözler Mısır’da! İğne atsan yere düşmeyecek olan Kahire Meydanı’nda halk ayaklanmasına devam ederken. Mısır ordusu hareketini nasıl sürdürecek tam bir darbe girişimine başlayacak mı merak konusu. Kuvvet komutanları tarafından gerçekleştirilen bir toplantıya Mısır lideri Mursi’nin iştirak etmemiş olduğu gelen haberler arasında.  Mursi ve hükümetin akıbetinin ne olacağı ise dünyanın gündemine oturdu.

Haber Etiketleri: ,


Haber Editörü Hakkında

Pamukkale Üniversitesi'nde borsa üzerine eğitim aldım. Anadolu Üniversitesi'nde işletme bölümünde okuyorum. 22 ocak 2010'da Kötü Sözlük'ü kurdum. 2012 sonlarına doğru Karamel Bilişim bünyesine katıldım ve Tamseo.com.tr'yi kurdum. Bir yandan Tamseo.com.tr ile Kurumsal İnternet Çözümleri üretirken bir yandan da Tamhaber.com.tr için yazarlık yapıyorum. Sosyal medya üzerinden takip edebildiğimiz, medyanın yazmamayı tercih ettiği haberleri derliyorum.Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı Dönün ↑