Dünya

Yayımlanma Tarihi: Temmuz 1st, 2013 | Haber Editörü: Aysun Kızılay

0

Mısır ordusundan siyasilere sert ultimatom!

Mısır Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi’nin iktidara gelmesinin üzerinden bir yıl geçti. Muhalifler Mursi’yi istifaya zorlamak için pek çok yöntem deniyor. Ülkede yaşanan şiddet olaylarının üzerine Mısır ordusundan siyasilere sert bir ultimatom geldi: “48 saat içinde bu krizi çözün!”

Mısır’da gece yarısı başlayan olaylarda 30 kişi hayatını kaybetti. Sadece 2 gün içerisinde yaralananların sayısı ise 300’ü buldu. Halk Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi’nin istifa etmesini istiyor, Mursi ise muhalif halk kesimine sert bir karşılık veriyor. Hızla iç savaşa doğru sürüklenen Mısır’da ordu ülkenin bu durumuna sessiz kalmadı. Yayınladığı bir ultimatom ile siyasilere seslendi ve bu olayların 48 saat içerisinde sonlandırılmasını istedi.

4 Bakan görevini bıraktı!

Mursi’yi istifaya zorlamak için Çevre Bakanı Halid Fehmi, İletişim Bakanı Atıf Hilmi, Turizm Bakanı Hişam Zazu ve Hukuk İşleri ve Meclis Bakanı Hatim Bacatu görevini bıraktı. Mısır’ın en önemli siyasilerinden olan bu 4 Bakan istifa dilekçelerini Başbakan Hişam Kandil’e sundu.

Nur Partisi lideri Yunus Mahyun ise Mursi’nin istifa etmemesi durumunda iç savaş çıkacağı uyarısında bulundu. Protesto gösterilerine dikkat çeken Mahyun, “protestocuların taleplerini görmezden gelmek bu kez işe yaramayacaktır. Şiddet olayları çok hızlı bir şekilde iç savaşa dönüşebilir” dedi.

48 saat mühlet!

Mısır Genelkurmay Başkanı Abdül Fettah el Sisi, halkın taleplerinin yerine getirilmesini istedi. Bu taleplerin dinlenmesi ve derhal yerine getirilmesi için çalışmalara başlanmasını isteyen Abdül Fettah el Sisi bunun için siyasetçilere 48 saat mühlet tanıdıklarını açıkladı. Bu üsre içerisinde şayet uzlaşıya varılamazsa ordunun kendi yol haritasını teklif edeceği de yapılan açıklamalar arasında yer alıyor.


Haber Editörü HakkındaBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı Dönün ↑