Mısır Ayakta!


Mısır’da mahşeri bir kalabalık adeta isyan ediyor. Mısır halkının Cumhurbaşkanlığı Sarayı önünde yaptığı gösteri dünyanın gündemine oturdu. Halk Kahire’ de adeta ayağı kalktı. Müslüman Kardeşler Derneği Teşkilatı binalarının ateşe verildiği gösterilerde halk durmak bilmiyor. Olayların fazlası ile büyümesi ile hükümet ve iktidar kanadında 4 bakanın istifa etmesi  en çok dikkat çekici gelişmeler arasında yer aldı. Mısır’da istifa eden bu bakanların pozisyonu ise İletişim Bakanı, Turizm Bakanı, Çevre Bakanı ve Hukuk İşleri Bakanı olarak belirlendi. Muhalif Gruplar ile Müslüman Kardeşler arasında çıkan çatışmaların oldukça gergin görüntülere ve gösterilere sebep olduğu Mısır’da isyan giderek büyüyor. Ölü sayısının şimdiden 30’a yükselmesi tüm dünyanın gözlerini pür dikkat Mısır’a çevirmesine sebep oldu. 30 can kaybının yanı sıra 700’den fazla yaralı da sağlık kuruluşlarında tedavi altına alınıyor.

1 YILDA İSTİFA SESLERİ

Muhammed Mursi göreve gelmesinin 1. Yılında istifa sesleri ile karşı karşıya kaldı. Özellikle muhalif grupların şiddetli tepkisi ile karşı karşıya olan Mursi kabinesinden 4 Bakanın istifa etmesi üzerine zor günler yaşamaya başladı. Mısır sokaklarında 2 grup yer alıyor. Bir grup iktidar yanlışı ve Mursi destekçileri bir diğer grup ise muhalifler. Mursi destekçilerinin sopalarla eğitim aldıkları konuşuluyor. Özellikle meşrutiyetin kalıcı kalması adına yaptıkları karşıt eylemler iki grup arasında ki gerginliğin tırmanmasına olanak sağlıyor.

Yaklaşık iki yıl kadar önce Hüsnü Mübarek yönetimini devirmek için ayağı kalkan Mısır halkı yaklaşık iki yıllık süren sessizliğini Mursi yönetimi için bozdu. Sokaklara dökülen yüz binlerce Mısırlı Mursi yönetimin bir an önce istifa etmesini istiyor. Yönetim istifa sesleri ile sokakları inleten muhalif grupların karşısında yer alan Mursi yandaşı guruplar gerginliğin daha da tırmanmasına neden oluyorlar. Yaklaşık 1 milyon Mursi yandaşının dün destek olmak için gösteri ve yelem yapmaları ülke genelinde gerginlikleri daha da hareketlendirdi. Sığınma yerleri olarak ise camiler belirlendi. Özellikle kadınların korunması için camileri sığınma yeri olarak belirleyen  göstericiler tüm dünya gibi Türkiye’nin de yakın takibinde.

Haber Etiketleri: ,


Haber Editörü Hakkında

Pamukkale Üniversitesi'nde borsa üzerine eğitim aldım. Anadolu Üniversitesi'nde işletme bölümünde okuyorum. 22 ocak 2010'da Kötü Sözlük'ü kurdum. 2012 sonlarına doğru Karamel Bilişim bünyesine katıldım ve Tamseo.com.tr'yi kurdum. Bir yandan Tamseo.com.tr ile Kurumsal İnternet Çözümleri üretirken bir yandan da Tamhaber.com.tr için yazarlık yapıyorum. Sosyal medya üzerinden takip edebildiğimiz, medyanın yazmamayı tercih ettiği haberleri derliyorum.Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı Dönün ↑