Ekonomi

Yayımlanma Tarihi: Ağustos 23rd, 2013 | Haber Editörü: Aysun Kızılay

0

Milli piyango özelleştiriliyor!

Özelleştirme İdaresi Başkanlığı bu kez Milli Piyango’yu mercek altına aldı. Başkanlık, Milli Piyango’ya ait şans oyunlarını Eylül ayında ihaleye çıkarmaya hazırlanıyor. Eylül’de lisans verilecek olan Milli Piyango’ya bağlı şans oyunları özelleştirilecek.

Reuters Haber Ajansı’na verilen bilgiler bu ihaleye çıkmak için Milli Piyango özelleştirmesinin ardından faaliyet alanlarının belirlenmesini de içeren yönetmeliğin yayımlanmasının beklendiği yönünde. Ayrıca yetkili isimlerden birinin “İhale ilanının yayımlanmasının ardından en geç üç ay içinde teklifler alınacak” dediği gelen bilgiler arasında yer alıyor.

Özelleştirme İdaresi Başkanlığı, Milli Piyango İdaresi’ne ait şans oyunlarının özelleştirilmesi çalışmalarında Pglobal Küresel Danışmanlık ve Eğitim Hizmetleri’nden destek alacak. Geçtiğimiz Nisan ayında bir danışmanlık sözleşmesi imzalanmıştı.

Danışmanlık ilanında “Milli Piyango İdaresi’ne ait Piyango, Hemen-Kazan, Şans Topu, 10 Numara, Süper Loto, Sayısal Loto oyunları ve benzer şans oyunları lisansının 10 yıl süreyle bir bütün olarak ön ödemeli hasılat paylaşımı yöntemiyle özelleştirilmesine yönelik olarak ihale için danışmanlık alınacağı” şeklinde bir ifade yer alıyordu.

İhale daha önce iptal edilmişti!

Milli Piyango için Mayıs 2009’da yapılan ilk özelleştirme ihalesi, tekliflerin ÖİB’nin belirlediği 1.622 milyar dolarlık başlangıç tutarının üstüne çıkmaması gerekçesiyle iptal edilmişti. İhaleye, Şans Oyunları Yatırım Holding A.Ş. (Turkcell) ve DAF (Doğuş Holding/Alarko Holding ALARK/Fina Holding)- Yunan OPAP grupları katılmıştı. Eylül ayında bu defa hangi şirketlerin başvuru yapacağı merakla bekleniyor.


Haber Editörü HakkındaBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı Dönün ↑
  • En Son

    Takipçiler

  • Sosyal Medya Üzerinde Tam Haber !