Yayımlanma Tarihi: Temmuz 2nd, 2013 | Haber Editörü Çağdaş Akagündüz

Mezuniyet Töreninde Bakan Kızına Protesto

Önceki gün gerçekleşen Hacettepe Tıp Fakültesi mezuniyet töreninde öyle bir olay oldu ki öğrenciler adeta yerlerinde duramadılar. Faruk Çelik’in kızı Zeynep ÇELİK özel bir üniversite olan Acıbadem Üniversitesi’nde eğitim alıyordu. Fakat Türkiye’nin en yüksek puanla öğrenci alan fakültesi olarak bilinen Hacettepe Tıp Fakültesi’ne yatay geçiş yaparak geçmesi bütün yönetmelikleri alt üst etmişti. Böyle bir olayın imkanı dahi olamazdı. Daha önce emsali görülmemiş bir şekilde Hacettepe’ye geçiş yapan Zeynep Çelik fakülte öğrencilerinin dikkatinden kaçmamış. Hacettepe Tıp Fakültesi mezuniyet töreni ise öğrencilerin bu geçişe isyan ettikleri platform haline geldi. Mezuniyet töreninde konuşma yapan bir öğrenci öyle bir konuşmaya imza attı ki saatlerce ayakta alkışlandı.

ŞEREF ÖĞRENCİSİ KONUŞMASI

Hacettepe Tıp Fakültesi mezuniyet töreninde konuşma yapan öğrenci, ‘’biz bu platformda şeref öğrencisi seçilmesin dedik’’ dedi. ‘’Ama bizi dinleyen yok’’ diyerek sözlerine devam etti. Şeref öğrencisi seçilmemesinin kendi aralarında bir karar olduğunu ve üç kere her provada bunu söylediklerini söyleyen öğrenci, karşımızda bizi dinleyen kimse yok diyerek sözlerine devam etti. İşte o sözlerden sonra esas çıkışını yapan öğrenci yüzlerce kişinin önünde Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik’in kızının yatay geçiş ile Hacettepe Tıp Fakültesine geçiş yapmasını kınayan sözler döküldü dudaklarından. Türkiye’de ilk on binin içine dahi girememiş bir bakan kızının fakültemizde olmasını kınıyoruz diyerek kürsüden inen öğrenci ve velilerden büyük alkış aldı. Aldığı alkışın ardından izleyicilerin önünde eğilen öğrenci daha sonra mezuniyet töreni alanından uzaklaştı.

BAKAN KIZI YATAY GEÇİŞİ NASIL YAPTI ?

Araştırmalara göre Zeynep Çelik’in Acıbadem Üniversitesi’nden Hacettepe Üniversitesi’ne geçişi Hacettepe’ye son atanan rektör Murat Tuncer döneminde oluyor. Hacettepe’nin son rektörü olan ve Cumhurbaşkanı Abdullah Gül tarafından atanan rektör Murat Tuncer iktidara yakınlığı ile tanınıyor. O dönemde pek çok yönetmelikte değişiklik yapılması sağlanarak Zeynep Çelik’in Hacettepe Üniversitesi İngilizce Tıp Fakültesi’ne kaydı alınıyor. Başvuru tarihi dahi geçmişken yapılan bu kayıt işlemi başta Hacettepe öğrencileri olmak üzere herkesin gündemine oturuyor. Mezuniyet töreninde yapılan bu açık protesto ise bunun en büyük göstergesi.

Haber Etiketleri: , , , ,


Haber Editörü Hakkında

Pamukkale Üniversitesi'nde borsa üzerine eğitim aldım. Anadolu Üniversitesi'nde işletme bölümünde okuyorum. 22 ocak 2010'da Kötü Sözlük'ü kurdum. 2012 sonlarına doğru Karamel Bilişim bünyesine katıldım ve Tamseo.com.tr'yi kurdum. Bir yandan Tamseo.com.tr ile Kurumsal İnternet Çözümleri üretirken bir yandan da Tamhaber.com.tr için yazarlık yapıyorum. Sosyal medya üzerinden takip edebildiğimiz, medyanın yazmamayı tercih ettiği haberleri derliyorum.One Response to Mezuniyet Töreninde Bakan Kızına Protesto

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı Dönün ↑