Ekonomi

Yayımlanma Tarihi: Temmuz 20th, 2013 | Haber Editörü: Aysun Kızılay

0

MB elle kontrolü tedavülden kaldırıyor!

Merkez Bankası para basımında bir dönemi kapatarak yeni bir dönemi açıyor. Artık para basımında tamamen dijital bir sistem kullanılacak. Banknotların piyasaya çıkmadan önceki son kontrolleri de elle yapılmayacak.

2014 yılında elle para kontrolü yapma işlemini tamamen tedavülden kaldırmaya hazırlanan Merkez Bankası dijital bir sisteme geçecek. Paralar artık neredeyse hiç el değmeden basılacak, kesilecek ve kontrolden geçecek. Mevcut olan makineler ile basımı yapılan paraların birkaç defa aktarılması gerekiyordu. Yeni sistem bu uygulamaya da gerek bırakmıyor. Aynı zamanda çalışanlar tarafından elle yapılan kontroller de tarihe karışıyor.

Nefaset yerine optik okuyucu

Çok uzun yıllardır kullanılan ve “nefaset” olarak adlandırılan elle paranın güvenlik kontrollerinin yapılması artık yerini optik okuyucular ile kontrol yapılmasına bırakıyor. Bu sistemin hayata geçirilmesi için MB gerekli olan makine ve cihazları temin etmeye başladı.

Bu arada MB verilerine göre piyasada halen 1 milyar 34 milyon adet banknot mevcut. 5, 10, 20, 50, 100 ve 200 liralık banknotların yaklaşık olarak yarısını 50 ve 100 liralık banknotlar oluşturuyor. 294 milyon adet 100 liralık banknotun yanı sıra piyasada 140 milyon adet de 5 liralık banknot bulunuyor. Piyasadaki madeni paraların tutarı ise 90 milyon liraya ulaşmış durumda.


Haber Editörü HakkındaBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı Dönün ↑
  • En Son

    Takipçiler

  • Sosyal Medya Üzerinde Tam Haber !