Bilim

Yayımlanma Tarihi: Haziran 16th, 2013 | Haber Editörü: Hasan Arıkan

0

Mars Araştırmalarında Dönüm Noktası

2004 yılından bu yanan Mars’ta su aramaya devam eden Amerikan Uzay ve Havacılık Dairesi NASA,  “Opportunity” isimli robotlarının Mars yüzeyinde bugüne kadar kaydedilen en büyük keşfe imza attığını duyurdu. Mars’ta su bulunduğuna dair uzun zamandır bilim insanları arasında birçok tartışma yapılırken, NASA tarafından yapılan açıklamada 9 yaşındaki robotun topladığı bir taşta kil minerallerine rastlandığı açıklandı. NASA uzmanları, taş yüzeyinde kil minerallerinin oluşabilmesinin ancak taşın uzun süre boyunca suyla temas etmesi haline gerçekleşebileceğini söyledi. NASA Opportunity isimli Mars robotunun bulduğu bu taşa “Esperance” adını verdi.

NASA tarafından yapılan açıklamada, 9 yaşındaki robotun Mars yüzeyinde daha öncede üzerinde kil mineralleri bulunan taşlar topladığını ancak bu seferki örneğin günümüze dek elde edilmiş en net bilgiye sahip olduğu belirtildi. NASA Mars Projesi’nde Opportuniy isimli robotun gönderdiği bilgileri araştıran ekibin başındaki isim olan Steve Squyres; “Mars’ta su varlığının delillerine dair 2004 yılından bu yana çeşitli çalışmalar yapmaktayız. Bugüne kadar elde edilen örneklerde bulunan su oldukça düşük pH seviyesindeydi ve bu sebepten dolayı da asit olarak sınıflandırılıyordu.” dedi.

Mars’ta su varlığına dair araştırmalarda incelenen örneklerin sudan ziyade Sülfirik Asit varlığına işaret ettiğini ifade eden Squyres; “Bu seferki örneğin bu kadar önemli olmasının sebebi ise kil minerallerinin ancak nötr pH seviyelerine yakın ortamlarda oluşabilmesidir” şeklinde konuştu. NASA tarafından yapılan açıklamada kil minerallerinin nötr pH seviyesine yakın ortamlarda oluşabildiği yani bununda içilebilecek düzeyde bir su olduğu ifade edilirken, suyun kimyasının yaşam oluşmasına izin verebilecek bir yapı olduğunun da altı çizildi.

NASA açıklaması, bilim insanlarının Mars’ın milyarlarca yıl öncesinde nemli ve daha sıcak bir gezegen olduğuna dair görüşlerini de destekler yönde. Birçok bilim insanının Mars’ın geçmişiyle ilgili ortaya attığı teorileri destekler bulgular edinen Oppurtunity ise NASA uzmanları tarafından projenin başlangıcında belirlenen kullanım süresini çoktan aşmış durumda. İşin en ilginç yanı ise NASA uzmanları 2004 yılında Oppurnity robotunun Mars yüzeyine iniş yaptıktan sonra yaklaşık olarak 90 gün boyunca çalışabileceğini tahmin ederken, robotun 3.300 “Mars gününü” geride bırakmış olması…

Haber Etiketleri: , ,


Haber Editörü Hakkında

İlkokul öncesinde tanıştığım Amiga 500, Amiga Workbench kullanmaya çalışırken erken yaşta okuma yazma öğrenmeme sebep oldu. İlkokul yıllarımda 386 DX başında oyun oynamak için geçirdiğim saatler ise MS-DOS kullanmayı öğrenmemi sağlayarak, PC dünyasına kocaman bir adım atmama yardımcı oldu. Üniversite yıllarında özgün içerik üretimine yönelik çeşitli alanlarda çalışmalar yapmaya başladım. Geçen yıllar içinde yüzlerce farklı siteye, onlarca farklı konuda, binlerce farklı yazıyla katkı sağladım ve sağlamaya da devam etmekteyim. Şuanda Tamseo+ ekibinin bir parçası olarak başta Tam Haber olmak üzere çeşitli mecralarda editörlük yapmakta, özgün içerik konusunda farklı sektörlerde faaliyet gösteren firmalara destek sağlamaktayım.Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı Dönün ↑
  • En Son

    Takipçiler

  • Sosyal Medya Üzerinde Tam Haber !