Yerel gayrimenkul-hukuku

Yayımlanma Tarihi: Haziran 21st, 2017 | Haber Editörü: Çağdaş Akagündüz

0

Mal Paylaşım Süreci

Mal paylaşımı söz konusu genelde Aile hukukunu yakından ilgilendiren unsurlardan bir tanesidir. Genellikle eşlerin boşanırken, davalarda en çok tartışma konusuna yer alan bir etmen mal paylaşım sürecidir. Anlaşmalı boşanmalar dışında çok fazla tartışmaların ve sorunların meydana geldiği mal paylaşımı boşanma sürecinde taraflardan birinin elinde herhangi bir sözleşme olamaması durumunda ağır yaptırımlar içeren bir dönemdir. Boşanma sürecinde mal paylaşımını olumsuz etkileyen en önemli unsur aldatılma ve aldatma durumudur. Herhangi bir sözleşmeyle mal varlığı korunma altına alınmadıysa, aldatma durumunun mahkemeye kanıtlanması halinde, evlendikten sonra edinilen tüm ortak mal varlığının hepsine hak iddia etmek karşı taraf için yasal bir süreçtir. Bunun yanı sıra psikolojik yıpranma davaları ile evlenmeden önce mal varlığınızdan da tazminat talep edebilme hakkına sahiptir.

Çiftler arasında evlenmeden önce, avukat tarafından düzenlenmiş ve noter onaylı bir evlilik sözleşmesi bulunması halinde, mal paylaşımı daha önceden sözleşmede belirlenmiş sınırlar içerisinde ya da yarı yarıya yapılmaktadır. Evlilik sözleşmesi, evlenmeden önce her iki tarafında edindiği ev ve paranın korunmasını sağlayarak, boşanma surecisinde ortak mal olarak değerlendirilecek olanların evlendikten sonra alınan ev ve kazanılan para olmasını sağlamaktadır. Çiftler eğer ev almışsa ve boşanma sürecinde eşlerden biri evin üzerinde ki haklarından vazgeçtiğine dair bir belge beyanında bulunmuyorsa, mahkeme tarafından alınan kararla ev ya satılır ya da satmak istemeyen tarafın karşı tarafa ev üzerinde ki hakkını ödemesi sağlanır.

Evlilik sürecinde çiftler tüm mal varlığı ortak olduğundan bu durumun boşanma evresinin de de korunması ve daha fazla maddi kayıp yaşamaması için mutlaka evelenmeden önce iyi bir avukat tarafından evlilik sözleşmesi hazırlatarak ortak bir kararla imzalamalılardır. Çiftler bu hizmeti bir aile avukatından danışmanlık hizmeti olarak alabilmektedir. Üsküdar avukatlık çiftlerin evliliğe yeni adam atarken haklarının korunmasında onlara yardımcı olmaktadır. Evlenmeden önce olan mal varlıklarının korunumundan, evlenince alınan mallara kadar bir çocuk olması dahilinde çocuğunda haklarını ortay paydayla koruyacak şekilde yasalara uygun bir sözleşme için size yardımcı olan Üsküdar avukatlık hem sizin hem ailenizin haklarını kolayca korumanızı sağlıyor.

 

 

Haber Etiketleri: ,


Haber Editörü Hakkında

Pamukkale Üniversitesi'nde borsa üzerine eğitim aldım. Anadolu Üniversitesi'nde işletme bölümünde okuyorum. 22 ocak 2010'da Kötü Sözlük'ü kurdum. 2012 sonlarına doğru Karamel Bilişim bünyesine katıldım ve Tamseo.com.tr'yi kurdum. Bir yandan Tamseo.com.tr ile Kurumsal İnternet Çözümleri üretirken bir yandan da Tamhaber.com.tr için yazarlık yapıyorum. Sosyal medya üzerinden takip edebildiğimiz, medyanın yazmamayı tercih ettiği haberleri derliyorum.Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı Dönün ↑