Yaşam hobi oyuncakları

Yayımlanma Tarihi: Kasım 26th, 2013 | Haber Editörü: Çağdaş Akagündüz

0

Maket ve Model Yapımı

2. Dünya Savaşı senelerine ait olan askeri araçlar, hobi oyuncakları ürünleri arasında her zaman en çok ilgi gören ürünler arasında yer alır. Pervaneli ve çift kanatlı uçakların tutkunu olan pek çok yetişkin bulunduğu gibi, dönemin Alman ve İngiliz gemilerine de ilgi çok büyüktür. Tanklardan diğer askeri araçlara binlerce ürünün sunulduğu bu oyuncakların tamamı, birebir ölçek kullanılarak orijinal aracın küçültülmesiyle üretilir. Yani gerçeğinin bir minyatürü olan maketler ile orijinal araç arasında sadece iki fark bulunur: boyut ve üretim malzemesi. Ayrıca bu tür maketlerinin yapımını tamamladıktan sonra maketin daha gerçekçi görünmesi için özel boyalar da satılmaktadır. Maketlerin parçaları çok küçük olduğundan ve boyama işleminin de büyük titizlikle gerçekleştirilmesi gerektiğinden, maket boyaları için özel fırçalar üretilir. Yine aynı şekilde maket parçalarının bir araya gelmesini sağlayan yapıştırıcılar da özel olarak üretilmektedir. Özel uçları bulunan bu yapıştırıcılar, birkaç milimetrelik çok küçük yüzeylere dahi özel aparatlarıyla uygulanabilir. Küçük plastik veya ahşap yüzeylerin birbirine kuvvetlice tutunmasını sağlayan özel maket yapışkanları, tutkunları için en az maketin kendisi kadar önemlidir. Zira haftalarca ve kimi zaman da aylarca emek verilerek üretilen maketlerin sağlam olması için kullanılan yapışkanın da yüksek kalitede olması gerekir.

Maketlerin çok küçük boyutları, yapımında kullanılan tüm aparatların ve ürünlerin de özel olarak üretilmesini gerektirir. Bu nedenle fırça setleri ve yapıştırma aparatları, istisnasız tüm maket tutkunlarının çalışma masasında bulunan eşyalardır. Titanik gibi tarihi figür haline gelmiş gemilerden Nazi Almanlar tarafından kullanılan U tipi hücum botlarına ve denizaltılara, maket tutkunları için yüzlerce farklı ürün tasarlanmaktadır. Ayrıca model olarak da Eiffel Kulesi, Özgürlük Anıtı gibi dünyanın çeşitli ülkelerinin sembolü haline gelmiş yapılar da bulunmaktadır. Tüm bunların haricinde Yıldız Savaşları fanatikleri için seride kullanılan uzay araçlarından robotlara yüzlerce farklı maket seçeneği de vardır. Model ve maket oyuncaklar yetişkinlere stres atma ve günlük hayatın keşmekeşinden uzaklaşarak kendiyle baş başa zaman geçirme imkanı sunar. Çoğu insan maket yaparken zihnini boşalttığını ve biraz da olsa kafa dinlediğini dile getirmektedir.

Haber Etiketleri:


Haber Editörü Hakkında

Pamukkale Üniversitesi'nde borsa üzerine eğitim aldım. Anadolu Üniversitesi'nde işletme bölümünde okuyorum. 22 ocak 2010'da Kötü Sözlük'ü kurdum. 2012 sonlarına doğru Karamel Bilişim bünyesine katıldım ve Tamseo.com.tr'yi kurdum. Bir yandan Tamseo.com.tr ile Kurumsal İnternet Çözümleri üretirken bir yandan da Tamhaber.com.tr için yazarlık yapıyorum. Sosyal medya üzerinden takip edebildiğimiz, medyanın yazmamayı tercih ettiği haberleri derliyorum.Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı Dönün ↑
  • En Son

    Takipçiler

  • Sosyal Medya Üzerinde Tam Haber !