Yerel lvd

Yayımlanma Tarihi: Mayıs 19th, 2017 | Haber Editörü: Çağdaş Akagündüz

0

Lvd Testi

LDV (LowVoltage Directive)testi Ce belgesi alınım sürecinde önemli rol oynamaktadır. Açılımı basitçe alçak gerilim testi demektir. En yaygın olarak doğalgaz ürünlerinin mutlaka LDV testlerinden geçmesi gerekmektedir. Bunun yanı sıra elektrikli aletlerde bu teste tabi tutulur. Bu testle cihazların elektriksel güvenlik açısından uygun olup olmadığı denetlenmektedir. Gerekli akım için 50 volt – 1000 volt arasında, doğru akım için 75 volt – 1500 volt arasında olması gerekmektedir. Bu testler laboratuar ortamında uzman teknisyenler tarafından dikkatlice yapılmaktadır. LVD kapsamlı ürünler insanlara ve canlılara karşı elektriksel ve manyetik tehlikelerin oluşmadığından, çevre için güvenli olduğuna yönelik onay alarak çıkarılmalıdır. Bu koşulların uygun olduğu kanıtlanmak ve emin olmak için laboratuarda güvenli bir ortamda uzman kadro tarafından cihaza bazı güç ve akım deneyleri yapılarak emin olunur.

İlk olarak topraklama deneyidir. Bu deneyle ürünün elektrik kaçırıp kaçırmadığından, uygun voltage seviyesinde üretildiğinden emin olunur. Yapılması gereken ikinci test, dielektirik dayanım testidir. Bu test sayesinde ürünün dayanıklılığı ölçülür. Üçüncü test güç ve akım sapmaları deneyidir. Bu testle ürünün bir anda fazla elektrikle nasıl çalıştığı gözlenir. Güç deneyi elektrikli ürünlerde mutlaka yapılması gereken deneyler arasındadır. Çevre kullanımı için uygun olduğunu belirleyen en önemli unsurlardan biridir. Dördüncü deney kaçak akım deneyidir. Üründe bir elektrik kaçağı olup olmadığı kontrol edilir eğer varsa giderimi sağlanır. Beşinci deney artık gerilim testidir. Ürüne değişik güçte voltageler verilerek test edilir. Daha sonra altıncı olarak ürün yalıtım direnci testine tabi tutulur. Bu deney kaçak akım deneyiyle benzerdir. İzolasyonun çevre için uygun olup olmadığına yeterliliğine bakılır. Yedinci deney en önemlilerinden biridir ürünün elektromanyetik alan ölçümleri yapılır. Bu insan sağlığını yakından ilgilendiren bir deneydir. Ayrıca üründe manyetik alan fazlalığı çevresindeki elektronik aletleri de kötü etkilemektedir. Daha sonra urun iklimlendirme testine tabi tutulur. Her aşırı sıcak ve soğuk ortamlar laboratuar ortamında sağlanarak ürün direncine bir kaçak olup olmadığına bakılır. En son olarak ürün ömür deneyinden geçer. Ürünün kaç senelik kullanıma uygun olduğu, kaç sene dayandığı ya da ne kadar süre içerisinde yenilenmesi gerektiğine bu testle karar verilir.

 

 

 

Haber Etiketleri: ,


Haber Editörü Hakkında

Pamukkale Üniversitesi'nde borsa üzerine eğitim aldım. Anadolu Üniversitesi'nde işletme bölümünde okuyorum. 22 ocak 2010'da Kötü Sözlük'ü kurdum. 2012 sonlarına doğru Karamel Bilişim bünyesine katıldım ve Tamseo.com.tr'yi kurdum. Bir yandan Tamseo.com.tr ile Kurumsal İnternet Çözümleri üretirken bir yandan da Tamhaber.com.tr için yazarlık yapıyorum. Sosyal medya üzerinden takip edebildiğimiz, medyanın yazmamayı tercih ettiği haberleri derliyorum.Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı Dönün ↑