Onlar Yasaklı Köyde Ölümü Bekliyor

Daily Mail gazetesi, öylesine bir dramı ortaya çıkardı ki, sizlerde bu satırları okurken tüyleriniz diken diken olacak. Sakız adasında terk edilmiş evler, terk edilmiş karantinaya alınmış bir hastane kimsenin gelmediği uğramadığı terk edilmiş ıssız bir köy ve burada yaşamaya mahkum edilmiş insanlar. Cüzamın yakın tarihimizde ki en büyük kanıtları belki de!  Onlar hayatın belki de en zor sınavlarından biri ile sınanmışlar. Mutlak bir yalnızlık için ölümü beklemişler. Sevdiklerini ailelerini bir daha hiç göremeyeceklerini bile bile yaşamaya ölümün sessizliğini ölmeden hisseder yaşamaya adeta mahkum edilmişler. Onlar kim mi onlar hayatta kalan ve hala yaşayan en son Luduo cüzamlılar kolonisi! Daily Mail gazetesi öyle bir haber yaptı ki kaderin insanlığa vereceği en büyük cezaya sahip olan Luduo cüzamlılarını içimizde koca bir ürperti ile izlememizi sağladı.

cüzzamBu cüzamlılardan ikisi var ki daha hayata gözlerini açmadan bu makus kadere boyun eğmek zorunda kalmış. Onlar doğdukları günden beri bu köydeler. Cüzamlı bir annenin çocukları onlar. Bu köyde karantina altına alınmış cüzamlı bir anneden doğmuşlar ve hayatları boyunca bu köyden çıkamamışlar. 80 kişiydiler, ailelerine son bir kez dahi bakamadan veda ettiler hayata! İtilmiş bir hayata sahipti onlar! Onlar lanetlenmişlerdi toplum nazarında, cüzam bulaşıcı bir hastalıktı ve bu hastalığa yakalananlar toplum tarafından mutlak bir yalnızlığa itilir cenazelerine dahi dokunulmak istenmezdi. Oysa tolumun %95 cüzam hastalığına karşı bağışıklık sahibiydi! Ama bunu cüzamlıları lanetleyerek açan topluma anlatmak çok zordu.

Çin’de bulunan Luduo köyü 80 cüzamlı hastası bulunan terk edilmiş 200 cüzamlı köyünden biri. Bu 80 cüzamlı hastanın pek çoğu terk edilmiş kaderlerinde hayat gözlerini yumdular. Efsanelere göre toprakları bile lanetliydi. Bir kısmı bu köyde iyileşmişti ama toplum korku ve endişe içinde onları geri istemedi.  Bugün o köyde bulunan ve yaşayan kişilerden 5 tanesi ise cüzam hastalığına ilerleyen yaşlarında yakalanmış. Ve karantina altında ki yaşamları devam etmiş. Şimdi o köye bakınca belki de cüzamın derin çığlıklarını hissediyoruz. Bir dönemin amansız hastalığının son kalıntılarına bakıyoruz.

Haber Etiketleri:


Haber Editörü Hakkında

Pamukkale Üniversitesi'nde borsa üzerine eğitim aldım. Anadolu Üniversitesi'nde işletme bölümünde okuyorum. 22 ocak 2010'da Kötü Sözlük'ü kurdum. 2012 sonlarına doğru Karamel Bilişim bünyesine katıldım ve Tamseo.com.tr'yi kurdum. Bir yandan Tamseo.com.tr ile Kurumsal İnternet Çözümleri üretirken bir yandan da Tamhaber.com.tr için yazarlık yapıyorum. Sosyal medya üzerinden takip edebildiğimiz, medyanın yazmamayı tercih ettiği haberleri derliyorum.Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı Dönün ↑