Siyaset kemal kılıçdaroğlu

Yayımlanma Tarihi: Haziran 7th, 2013 | Haber Editörü: Çağdaş Akagündüz

0

Eli sopalı sivil polis olmaz !

CHP lideri Kılıçdaroğlu, İzmir’de Gezi Parkı protestosuna destek veren gruplara polisin sert müdahalesini eleştirerek, ‘İzmir Emniyet Müdürü iyi bir sınav vermemiştir’ dedi

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, İzmir’de polisin Gezi Parkı eylemine destek veren genç bir kadının saçını çekmesine tepki göstererek, bu olay üzerinden İzmir Emniyet Müdürü’nü eleştirdi.
Kılıçdaroğlu, dün, esnafın sorunlarını dinlemek için iki gün kalacağı İzmir’e geldi. Havalimanından ayrılırken bir taksi durağını ziyaret eden Kılıçdaroğlu, Gezi Parkı’nda başlayan protesto gösterilerinin Türkiye’nin farklı illerine yayılmasında Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın kullandığı sert üslubun etkili olduğunu söyledi.
Gezi Parkı eylemlerine destek olmak için İzmir’de toplanan grupta bulunan bir genç kadının saçının polis tarafından çekildiği görüntülerini hatırlatan Kılıçdaroğlu, şunları söyledi:

‘İyi sınav vermedi’
“İzmir’de saçı çekilen bir kızın görüntüsü vicdanı olan hiç kimsenin kabul etmeyeceği bir görüntüdür. Polis, sırtında çantası olan kızı saçından yakalamış çekiyor. Demokratik bir ülkede bu görüntüler doğru değil. Düşüncelerimizi açıkça söyleyeceğiz. Anayasada gösteri özgürlüğü var; ’Yurttaş kimseden izin almadan gösteri yapabilir’ diyor. Siz yurttaşın yasal hakkına engel oluyorsunuz. Sosyal medya aracılığıyla paylaşanları da darbeci olarak gözaltına alıyorsunuz, evlerini basıyorsunuz.
İzmir Emniyet Müdürü iyi bir sınav vermemiştir. Eli sopalı sivil giyimli polis memuru olmaz. Bunlar devleti temsil edemezler. Devleti temsil eden devletin baskıcı yönü değildir. 21. yüzyılda devleti temsil edenlerin güler yüzüne ihtiyaç var, hoşgörüye ihtiyaç var. Onların hoşgörüsü olduğu zaman devletle yurttaş arasında bağ daha güçlü bir zemine oturmuş olur. O açıdan İzmir’deki barışçıl eylemleri, Gezi Parkı’na verilen destekleri tüm Türkiye destekliyor. Bunlara hepimizin saygı göstermesi gerekiyor.”

‘Saygı göstereceğiz’
Taksim Gezi Parkı’nın geleceğinin halk tarafından belirlenmesi gerektiğini söyleyen Kılıçdaroğlu, park için referandum yapılmasını istedi. Eyllemlerle ilgili “Gençler yeni bir hareketi başlattı” diye sözlerine devam eden Kılıçdaroğlu, “Onlar barış özgürlük demokrasi istiyorlar. Kendi yaşam biçimlerine müdahale istemiyorlar. Haklı taleplerine hepimiz saygı göstereceğiz. Eylemlerine de saygı göstereceğiz. Beğensek de beğenmesek de. Ya demokrasiyi bu ülkeye getireceğiz ya getireceğiz. Bunun başka bir seçeneği yok” dedi. Kılıçdaroğlu, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu’nun sendika eylemlerine tepki gösterip, “Sendikalar rol çalıyor” demesi ve üç yevmiyelerini keseceklerini açıklamasını soran gazetecilere, “Eylemlerin cezalandırılması doğru bir davranış değildir” dedi.

‘Esnaf da cesur olsun’
Kılıçdaroğlu, daha sonra İzmir Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği’nde (İESOB) toplantı yaptı. Toplantıya, 129 oda başkanının da aralarında bulunduğu yaklaşık 500 esnaf temsilcisi katıldı. İESOB Başkanı Zekeriya Mutlu, AVM’lerin esnafı çok zor durumda bıraktığını söyledi. Kılıçdaroğlu ise esnafı sert sözlerle eleştirerek, onlardan Gezi Parkı eylemcileri kadar cesur olmalarını istedi. Kılıçdaroğlu, “Kimse kusura bakmasın. Bizim yeni bir Türkiye’ye ihtiyacımız var. Kutuplaşmaya değil beraber olmaya, ayrışmaya değil birliğe ihtiyacımız var” diye konuştu.
Kılıçdaroğlu, Yenişehir Gıda Çarşısı’nda, ’Başbakan Kemal’ sloganlarıyla karşılandı. Kılıçdaroğlu, esnafla birlikte pilav üstü nohut yiyip, ayran içti. Kılıçdaroğlu, fotoğrafını çeken basın mensuplarına, “Bu fotoğrafımı çekin de Başbakan kıskansın” dedi. Kılıçdaroğlu, lokma ve lokum yedi.

Eli Sopalı Sözde Polisler

Eli Sopalı Sözde Polisler

Haber Etiketleri: ,


Haber Editörü Hakkında

Pamukkale Üniversitesi'nde borsa üzerine eğitim aldım. Anadolu Üniversitesi'nde işletme bölümünde okuyorum. 22 ocak 2010'da Kötü Sözlük'ü kurdum. 2012 sonlarına doğru Karamel Bilişim bünyesine katıldım ve Tamseo.com.tr'yi kurdum. Bir yandan Tamseo.com.tr ile Kurumsal İnternet Çözümleri üretirken bir yandan da Tamhaber.com.tr için yazarlık yapıyorum. Sosyal medya üzerinden takip edebildiğimiz, medyanın yazmamayı tercih ettiği haberleri derliyorum.Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı Dönün ↑