Dünya

Yayımlanma Tarihi: Ağustos 15th, 2013 | Haber Editörü: Aysun Kızılay

0

Katliam dünya gündeminde!

Mısır’da yaşanan katliam tüm dünyadan tepki aldı. Pek çok ülke yayınladığı bildiriler ile sivillerin katledilmesini kınadı. Ancak Mısır’da kan durmuyor. İşte dünyanın önde gelen basın kuruluşlarının katliama dair kullandıkları ifadeler…

Mursi yanlılarının Mısır’da darbe karşıtı olmaları gerekçesi ile öldürülmesi dünya genelinde tam bir katliam olarak yorumlandı. Son rakamlara göre öldürülen sivillerin sayısı bine yaklaştı. 2 bine yakın da yaralı olduğu yönünde açıklamalar yapılıyor. Dünya basını ise bu yaşananları manşetinden vermeyi tercih etti.

Washington Post: “Obama suç ortağı”

Amerikan’ın en çok okunan ve en saygın gazetesi The Washington Post; ABD Başkanı Barack Obama’nın Mısır’da yaşanan katliamın “suç ortağı” olduğunu iddia etti. Obama yönetiminin Mısır’daki darbe yönetiminin suç ortağı olduğu yönündeki bu haberi tüm dünyada geniş yankı uyandırdı. Gazetenin başyazısında, “İnsan haklarının büyük çapta ihlaline karşı katı bir duruş sergilemeyi reddetmesi, ABD açısından kendi kendini baltalayıcı olduğu kadar vicdansızca da… ABD’nin Mısır ordusuna devam eden desteği, ülkenin, yeniden inşa edilmiş bir demokrasi yerine, yeni bir diktatörlüğe sürüklenmesine katkı sağlıyor” denildi.

Independent: “Mısır’ın utanç günü”

İngiltere’nin en önemli gazetesi olan Independent ise manşetinde “Mısır’ın utanç günü” ifadesini kullandı. Yaşanan olayları manşetten aktardığı haberinde Ortadoğu muhabiri Robert Fisk’in analizi de yer aldı. Olayların Mısır toplumunda yıllarca sürecek bir bölünme yarattığını ifade eden Robert Fiski: “Solcular, laikler ve Hristiyanlarla Sünni köylüler arasında, halkla polis arasında, Müslüman Kardeşler’le ordu arasında bir bölünme yaşanacak. Muhammed Baradey’in dün gece istifa etmesinin nedeni buydu. Kiliselerin yakılması bu korkunç katliamın, kaçınılmaz, doğal sonucuydu” şeklinde bir ifade kullandı.

Times: “Yüzlerce kişi öldü”

İngiltere’nin bir diğer saygın gazetesi Times ise “Mısır’daki katliam gününde yüzlerce kişi öldü” başlığını kullandı. Times haberinde Cezayirleşme uyarısında bulundu.


Haber Editörü HakkındaBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı Dönün ↑
  • En Son

    Takipçiler

  • Sosyal Medya Üzerinde Tam Haber !