Sosyal Medya

Yayımlanma Tarihi: Kasım 25th, 2013 | Haber Editörü: Gülşah Mutlu

0

İnternet Özgürlüğünde 58. Sıradayız!

81 ülkedeki internet özgürlüklerini araştıran World Wide Web Vakfının 2013 Web İndeks Raporu’na göre Türkiye internet özgürlüğü sıralamasında 58.Sırada

WWW’in kurucusu Tim Berners-Lee, global çağda her geçen gün artmakta olan internet sarsürlerine dikkat çekerek devletlerin interneti gözetlemesinde yeni düzenlemeler yapması gerektiğini vurguladı. Yapılan araştırmada devletlerin yüzde 94’ü interneti engellemese de yüzde 30’luk bir kısmı siyasi paylaşımları engelliyor. Son zamanlarda görüldüğü gibi halkın en büyük gücü haline gelmiş sosyal medya, insanları kısa sürede örgütlüyor. Bu kapsamda Türkiye raporda son zamanlarda sosyal medyada Gezi Parkı ile patlama yaparken, bu eylemlerde özellikle Twitter kullanılırken hastagh olayının da raporda ne denli etkili olduğunu gözler önüne seriyor.

İnternet özgürlüğü sıralamasında İngiltere, ABD, İsveç gibi ülkeler en başta gelirken, Türkiye Hindistan, Çin akabinde 58. sırada yer bulduğu raporda hükümetlerin sınırsız internet özgürlüğünden rahatsız olduğunu ifade eden Lee, “artan denetleme ve sansür dalgasının demokrasinin geleceğini tehdit ettiğini.” söyleyerek bazı hükümetlerin bu durumdan rahatsız olduğunu açıklamalarına ekledi.

Haber Etiketleri: , , , ,


Haber Editörü HakkındaBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı Dönün ↑
  • En Son

    Takipçiler

  • Sosyal Medya Üzerinde Tam Haber !