Yaşam no image

Yayımlanma Tarihi: Kasım 14th, 2013 | Haber Editörü: Çağdaş Akagündüz

0

İnsanlığın Vazgeçemediği Tutkusu

Antik dünyada dahi sayısız medeniyet tarafından kullanılan altın kimi zaman büyülü güçlerle birlikte anılmış kimi zamansa uğrunda kan dökülecek kadar değerli kabul edilmiştir. Antik Dönem medeniyetlerinin tanrı ve tanrıça heykellerinin yapımında yani kendileri için en önemli olan bir konuda dahi ağız birliği etmişçesine kullandığı altın, binlerce yıl evvelinden günümüzde hemen her medeniyet tarafından dünyadaki en değerli ticari varlıklardan biri olarak kabul edilmiştir. Çoğu insana göre metallerin en değerlisi olan altın küpe, yüzük, kolye gibi süs eşyalarının yapımında da yaygın biçimde kullanılmış ve günümüzün modern dünyasında da hala kullanılmaya devam etmektedir. Altının Antik Yunan medeniyetindeki önemi çok büyük iken günümüzden 5-6 bin evvelinde Eski Mısır medeniyetinin darphanelerde altını işlediği ve çubuk formuna sokarak bir nevi para olarak kullandığı da bilinir.

Perslerden Asurlara kadar Mezopotamya medeniyetlerinin neredeyse tamamı tarafından çıkarılmış, işlenmiş ve birçok farklı amaç doğrultusunda kullanılmış olan altının kendine özgü özelliklerinin olması tüm bu ilgiye mazhar olmasına neden olmuştur. Altının İlk Çağ döneminde kullanılan en ilkel el aletleri ile dahi şekillendirilebilecek kadar kolay işlenme özelliğine sahip olması, belki de bu özelliklerin en önemlidir. Zira bu denli kolay şekillendirilebilen altın hemen her medeniyet tarafından gerek heykel yapımında gerek ziynet eşyalarında gerekse de ticari bir varlık olarak kullanılabilmiştir. Aksi halde insanoğlu belirli bir teknolojik devinim geçirinceye kadar altının dünyanın dört bir yanında bu kadar yaygın kullanılması gibi bir durum söz konusu olamazdı.

Altının binlerce yıldır istisnasız her toplum tarafından en değerli ticari varlıklardan biri olarak kabul edilmesinde, fiziksel ve kimyasal yapısının kararlı olmasının da payı çok büyüktür. Diğer pek çok metal gibi su ve nemden etkilenmeyen altından yapılan süs eşyaları, aradan yüzlerce sene geçse bile kararmaz ve paslanmaz. Asitlere karşı bile yüksek dayanıklılığa sahip olan altın zaten bu özellikleri nedeniyle modern dünyada bilgisayar işlemcilerinin ayaklarının kaplanmasından uzay mekiklerine ya da astronot kıyafetlerine kadar çok geniş bir sahada kullanılmaktadır.

Haber Etiketleri:


Haber Editörü Hakkında

Pamukkale Üniversitesi'nde borsa üzerine eğitim aldım. Anadolu Üniversitesi'nde işletme bölümünde okuyorum. 22 ocak 2010'da Kötü Sözlük'ü kurdum. 2012 sonlarına doğru Karamel Bilişim bünyesine katıldım ve Tamseo.com.tr'yi kurdum. Bir yandan Tamseo.com.tr ile Kurumsal İnternet Çözümleri üretirken bir yandan da Tamhaber.com.tr için yazarlık yapıyorum. Sosyal medya üzerinden takip edebildiğimiz, medyanın yazmamayı tercih ettiği haberleri derliyorum.Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı Dönün ↑
  • En Son

    Takipçiler

  • Sosyal Medya Üzerinde Tam Haber !