Sosyal Medya dis implanti 2

Yayımlanma Tarihi: Nisan 11th, 2017 | Haber Editörü: Çağdaş Akagündüz

0

İmplant Diş Nasıl Yapılır?

Diş eksikliklerini gidermek için çene kemiği içerisine ya da üstüne yerleştirilen implant, titanyum kullanılarak üretilen proteze verilen isimdir. İmplant, yapay bir diş olmakla birlikte, doğal dişler gibi düzenli olarak bakım yapılması gereken ve ağız bakımı doğru uygulanmadığında kaybedilebilen yapılardır. İmplant diş tedavisi ortalama olarak 3-4 aylık bir zamanı kapsar. Ancak bu süre, dişin tamamen çene kemiğine oturduğu ve hastanın diş hekimi kontrollerine ihtiyacı kalmadığı süreçtir. İmplant dişin takılması ortalama 30 dakikadır. Ancak implant takıldıktan sonra tedaviye devam edilmesi şarttır.

İmplant diş tedavisi temel olarak üç aşamadan oluşur.

  1. İmplant Tedavisi Muayene Aşaması

Muayene aşamasında hastanın genel sağlık durumu hakkındaki veriler kontrol edilir. Hastanın kronik hastalıklara, kalp ve damar hastalıklarına ya da diyabet gibi hastalıklara sahip olup olmadığı belirlenir. Bununla birlikte hastanın bruksizm rahatsızlığı olup olmadığı ve diş bakımına ne düzeyde dikkat ettiği kontrol edilir. Bu veriler doğrultusunda, hastanın çene kemiği de incelenerek, implant tedavisi için uygun olup olmadığı belirlenir.

  1. İmplant Tedavisinde Planlama Aşaması

İmplant tedavisi için uygun olan hastalar için tedavi planlaması yapılır. Bu süreçte hastanın kaç kayıp dişi olduğu, kaç diş için implant tedavisi uygulanacağı gibi konulara karar verilir. Eğer hasta sigara kullanıyorsa, tedavi başlamadan 15 gün önce hastanın sigarayı bırakması istenir.

  1. İmplantların Yerleştirilmesi

Hastanın genel sağlık durumu ve implant uygulanacak dişleri belirlendikten sonra, implantların yerleştirilmesi işlemine başlanır. Vidaların yerleştirileceği bölge açılır ve çapı belirlenmiş olan vida bu bölgeye yerleştirilir. Protez bu işlemin ardından yaklaşık 3 ay kadar sonra yapılır. İmplant çene kemiğine tamamen yerleştirildikten sonra protez uygulaması yapılır.

Ağrısız ve acısız bir uygulama olan implant, diş kayıpların telafi edilmesi için en çok tavsiye edilen yöntemdir. İmplant genellikle diş çekimi gibi işlemlerde olduğu üzere lokal anestezi kullanılarak yapılmaktadır.

Haber Etiketleri: ,


Haber Editörü Hakkında

Pamukkale Üniversitesi'nde borsa üzerine eğitim aldım. Anadolu Üniversitesi'nde işletme bölümünde okuyorum. 22 ocak 2010'da Kötü Sözlük'ü kurdum. 2012 sonlarına doğru Karamel Bilişim bünyesine katıldım ve Tamseo.com.tr'yi kurdum. Bir yandan Tamseo.com.tr ile Kurumsal İnternet Çözümleri üretirken bir yandan da Tamhaber.com.tr için yazarlık yapıyorum. Sosyal medya üzerinden takip edebildiğimiz, medyanın yazmamayı tercih ettiği haberleri derliyorum.Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı Dönün ↑