Ekonomi

Yayımlanma Tarihi: Haziran 25th, 2013 | Haber Editörü: Çağdaş Akagündüz

0

ILO’nun Kara Listesinde Türkiye

Uluslar Arası Çalışma Örgütü ILO Türkiye’yi kara listesine aldı. İşçi ve işveren kesimin bir arada katılım göstererek gerçekleştirdiği konferansta Türkiye işçi haklarına saygılı olmadığı gerekçesi ile işçi hakların saygılı olmayan ülkeler listesine dahil edildi. Bunun en önemli nedeni ise geçen kasım ayında işçi sendikasına tabi olmalarına rağmen işten çıkarılan yüzlerce işçi oldu. Türkiye temsilcisi olarak konuşan Zeki Parlak ise Türkiye’de işçi hakları konusunda yeni bir Sendika Yasası çıkarıldığını ve bu yasa doğrultusunda oldukça güzel gelişmelerin olacağını kaydetti. Parlak’ın konuşmasının ardından ise söz işçilere verildi. Türk işçileri ise gündemlerinden Gezi olaylarında yaşananları düşürmediler. Konferansta Gezi’de yaşananlara değinen Türk işçiler, yaşananlardan dolayı çok tedirgin olduklarını, aralarında işçi topluluklarının da bulunduğu eylemci gruplara polis tarafından oldukça orantısız güç kullanıldığına dikkat çekildi.

KAMU ÖZEL AYRIMCILIĞI

İşçilerin değindiği ve üzerinde durduğu bir diğer konu ise kamu sektöründe çalışan işçiler ile özel sektörde çalışan işçiler arasında işçi hakları olarak büyük bir uçurum olduğunu ve bundan oldukça rahatsızlık duyduklarını dile getirdiler. İşçilerin bu konuya özenle eklemek istedikleri unsurlardan biri ise kamu sektöründe çalışan işçilerin sendikal özgürlüklerine önemli müdahaleler olduğunu ve bu nedenle kamu işçilerinin özgürlüklerini kısıtlanmış olduğunu belirttiler. İşçilerin bazı sendikalara üye olmaları durumunda önemli yaptırımlar ile karşılaştıklarının da belirtildiği konuşmalarda Türkiye işçi hakları konusunda sınıfta kaldı.

YENİ İŞ YASASI İŞTEN ATMALARI ARTIRDI

İşçilerin en önemi problemlerinden biri ise kolay işten atılmalar oldu. Yeni sendika yasasına göre 30’dan aşağı eleman çalıştıran işyerleri işçilerini sendikal faaliyetlere katıldığı için işten atabilme lüksüne sahip olmuştur. Bu durum işten atılmaları kuvvetlendirdiği gibi, iş yaşamı riske giren işçilerin sendikal haklarını kullanmalarını da imkansız hale getiriştir denildi.

THY ÇALIŞANLARI ÖRNEĞİ

Hava iş kolunda grev yapan THY çalışanlarının sırf grev yaptıkları için bu greve katılan tam 305 THY çalışanının işten çıkarılması işçilerin verdiği örnekler arasında en dikkat çekeniydi. Sendikal faaliyete katılan işçilerin işten çıkarılması konferansta belki de Türkiye’nin işçi hakları konusunda notunu en çok düşüren konu olması gözlerden kaçmadı.

Haber Etiketleri:


Haber Editörü Hakkında

Pamukkale Üniversitesi'nde borsa üzerine eğitim aldım. Anadolu Üniversitesi'nde işletme bölümünde okuyorum. 22 ocak 2010'da Kötü Sözlük'ü kurdum. 2012 sonlarına doğru Karamel Bilişim bünyesine katıldım ve Tamseo.com.tr'yi kurdum. Bir yandan Tamseo.com.tr ile Kurumsal İnternet Çözümleri üretirken bir yandan da Tamhaber.com.tr için yazarlık yapıyorum. Sosyal medya üzerinden takip edebildiğimiz, medyanın yazmamayı tercih ettiği haberleri derliyorum.Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı Dönün ↑